Bir Kilogram Altın Ne Kadar Eder 2019 Şubat

0 787

Bir Kilogram Altın Ne Kadar 2019 Şubat Fiyatları

Son dönemde artan ekonomik kriz endişeleri Türkiye başta olmak üzere birçok ülkede yatırımcıları garanti yatırım aracı olarak görülen altına yöneltti. Rusya, Çin, İran, Türkiye ve doğu Avrupa ülkeleri başta olmak üzere altın talep yükselirken altın fiyatları da olumlu etkilendi.

Geçtiğimiz yıl aynı dönem yani 2018 yılı şubat ayı bir kilogram altın ne kadar eder ve bugün bir kilogram altın ne kadar eder kıyaslayarak tabloyu netleştirmeye çalışacağız.  Şubat 2018 ortalama bir kilogram altın fiyatları 162.000 TL düzeyindeyken 2019 Şubat ayında bir kilo altın 222.000 TL etmektedir. Altın fiyatlarında yer alan anlık dalgalanmaları hesabın dışında tutuğumu belirtmek uygun olacaktır.

Altın satın alanların en büyük endişesi güvenlik sorunu yani menkul ve kıymetli bir eşya olan altını nerede saklayabiliriz? Bunun için genelde iki yöntem öne çıkmaktadır. Bunlardan birincisi evinize bir kasa satın almak ve içerisinde saklamak. Kasa satın almak iyi bir noktaya kurulumunu yaptırmak yani sabit hale getirtmek ve güvenli şekilde kullanmak masraflı ve emek isteyen bir iştir. Bununla beraber iyi bir markanın çelik kasasını almak güvenli sayılabilecek bir alternatiftir.

Diğer ihtimal ise kiralık kasa uygulamasıdır. Bankalar ve benzeri kuruluşlar kasa kiralama hizmeti sunmaktadır. Bu sistemde banka mülkiyetinde bulunan kasanın bir anahtarı sizde diğer anahtarı banka yetkilisinde olup ikisi aynı anda kullanılarak kasa açılabilmektedir. Bunun yanı sıra kiralık kasa içerinden ne olduğunu banka görevlileri bilmez yani ne koyduğunuzu açıklamak zorunda da değilsinizdir. Yıllık kiralık kasa ücretleri 350 TL ile 900 TL arasında değişmektedir. Ayrıca banka uygulamaları arasında da farklılıklar olup her bankada kasa kiralama ücreti farklılaşmaktadır. Son olarak depozito ücreti olarak 300 ile 400 TL gibi bir ücret alındığını da belirtmek gerekir.

Kiralık Kasa Güvenli mi?

Kiralık kasa güvenliği, korunması, doğal afetlerde zararın tazmini konularında Yargıtay tarafından banka aleyhine sorumluluk kararları bulunmakla birlikte bankaların sorumluluk almama çabaları bilinmektedir. Ayrıca alınan önlemler sebebiyle bu ihtimaller çok uç ve düşük ihtimallerdir. Bu nedenle fiziki olarak altın saklamayı tercih edecek yatırımcılara tavsiyemiz kiralık kasa tercih etmeleri olacaktır.

Altın Hesabı mı Kiralık Kasa mı Mantıklı?

Altın hesabı açtırmanız durumunda banka paranızı alır işletir ve paranızı bankanın iflası gibi durumlar haricinde altın olarak ödemenizi alabilirsiniz. Ancak banka altın hesabı açan müşteri adına altın satın almamakta olup altının kısa zamanda çok değer kazanması durumunda ödeme yapmakta zorlanacaktır. Kiralık kasa ise banka iflası vb. durumlardan etkilenmeyecek olup dezavantajı olarak ödediğiniz kira parası karşımıza çıkmaktadır.

Yazımızın amacı yatırım tavsiyesi vermek olmayıp yatırım araçları hakkında bilgi vermektir. Daha fazlasını ekonomi forum adresimizde bulabilirsiniz.