Bir Seçimin Ülkemize Maliyeti Ne Kadar?

0 2.718

Seçim Yapılması Kararıyla Gündem Hareketlendi

Bir süredir seçim yapmayan ülkemiz, seçimsizliğe 2019 yılına kadar dayanamadı ve 24 haziran 2018 erken genel seçim ve Cumhurbaşkanlığı seçimi yapmaya karar verdi. Çözülmeyi bekleyen işsizlik, ekonomik kriz, üniversite mezunu enflasyonu gibi sorunlar önümüzdeyken seçim yapmak doğru mu yanlış mı tartışması sürerken biz seçimin maliyetini araştırmaya niyetlendik.

Partilere Ne Kadar Seçim Yardımı Yapılacak?

Bildiğiniz üzere seçim kanunumuza göre %3’ün üzerinden oy alan tüm partilere her yıl seçim yardımı yapılır. Seçim olsa da olmasa da Kasım 2015 seçimlerinde %3’ü geçen dört siyasi parti mevcut, bu partilere aldıkları oy oranında Hazine tarafından, seçim yardımı yapılıyor ancak 24 haziranda yapılacak olan seçime katılacakları için ekstra seçim yardım ödemesi yapılacak.

  • Adalet ve Kalkınma Partisi: Yıllık seçim yardımı: 139.1 Milyon TL

24 Haziran seçim yardımı: 410 Milyon TL

  • Cumhuriyet Halk Partisi : Yıllık seçim yardımı: 71,3 Milyon TL

24 Haziran seçim yardımı: 138,5 Milyon TL

  • Milliyetçi Hareket Partisi: Yıllık seçim yardımı: 33 Milyon TL

24 Haziran seçim yardımı: 65,1 Milyon TL

  • Halkların Demokratik Partisi: Yıllık seçim yardımı: 30,2 Milyon TL

24 Haziran seçim yardımı: 90 Milyon TL

Diğer siyasi partilere ise herhangi bir seçim yardımı yapılmadığını belirtelim. Hazine tarafından 24 haziran seçimleri için yapılan harcama 703 milyon TL düzeyinde. Yüksek Seçim Kurulu tarafından 167 bin sandık kurulacak ve her sandığa en az birer görevli, bina sorumlusu, seçim katibi, ilçe ve il seçim kurulu üyeleri için sandık ücreti ortalama 90 tl olup iki gündelik olarak 180 TL ödeme yapılmaktadır. Sandık başında 250 bin civarında görevliye yapılacak olan ödeme 50 milyon TL civarındadır.  Resmi olarak yapılan  kamu harcaması 750 milyon TL düzeyindedir.

Seçim Kampanyası İçin Yapılan Masraflar

Danışmanlık firmalarına göre, ortalama bir milletvekili adayının 2018 itibariyle  yürüttüğü reklam ve tanıtım harcamaları için ayrılan bütçe 300 bin TL düzeyindedir.  Giydirilen seçim otobüsleri, yakıtları, mitingler, toplu yemekler, İnternet reklamları, afişler vs İstanbul gibi illerde harcanan bütçe çok daha fazladır. Yalnızca 4 büyük partiden milletvekili adayı olan 2200 kişi üzerinden yapılacak hesap kabaca 660 Milyon TL düzeyinde bir bütçenin de adaylarca harcandığını göstermektedir. Bir genel seçimin ülkemize maliyeti kabaca 1.5 milyar TL düzeyindedir demek yanlış olmayacaktır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları