Ekonomik Krizin Çaresi Bedelli Askerlik Mi?

0 1.424

Bedelli askerlik ekonomiye olumlu etki yapar mı? Devlete getirisi ne olur ? Kaç kişi yararlanır ?

Ekonomik Krizin Çaresi Bedelli Askerlik Mi?

Bedelli askerlik son günlerde sosyal medya ve benzeri platformlarda en çok yazılan konu haline geldi. Talebin çok yüksek olduğu milyonları ilgilendiren bir sorun haline geldiği ortada. Son dönemde ortaya atılan yeni bir fikir ise bedelli askerliğin içinde bulunduğumuz ekonomik krize çare olabileceği yönünde.

Bedelli Askerlik Devlete Ne Kadar Kazandırıyor?

2011 ve 2014 yıllarında çıkarılan bedelli askerlik yasalarını ve getirini hesaplayarak incelemeye başlayalım. 2011 yılında çıkarılan bedelli askerlik 66 bin kişilik başvuru aldı, bedelli askerlik ücreti olarak 30 bin tl belirlenmişti. Böylece 2011 yılında bedelli askerlik devlete  1.9 milyar TL net getiri sağlamıştı.

2014 yılında ise bedel 18 bin TL ve 28 yaş sınırı konulmuş, hazineye aktarılan gelir ise 2.9 milyar TL olmuştu. 2011 yılında fiyat, 2014 yılında ise yaş oldukça yüksek tutulmuştu. 2014 yılından bugüne genç nüfus sayısı daha da arttı ve insanlar çürük raporu almayı tercih etmeye başladı.

Çıkacak Bir Bedelli Şartları Nasıl Olmalıdır ?

Bugün çıkacak bir bedelli askerlik yasasını en az yarım milyon insan bekliyor. Çürük raporu alanlara raporu sildirme şansı verilen, yaşın 25 bedelin ise 15 bin TL olarak belirlendiği varsayımını inceleyelim. Bu şartlar altına minimum 300 bin başvurunun altında gelmesi olanak dışı. 300 bin başvuru ve 15 bin TL ücretin hazineye doğrudan getirisi ise 4.5 milyar TL’nin altında olmayacaktır.

Yukarıda belirttiğimiz şartlar altında bedelli askerlik çıkmadığı hali hesaplayalım. Minimum 300 bin kişinin en az 6 ay yeme içmesi, barınması, giyimi, eğitimi bunları hesapladığımızda en az 1 milyar TL’de devletimizin bu giderlere harcayacağını da unutmayalım.  Yani buradan elde edilecek kazanç 5.5 Milyar TL sınırını aşacak ve ekonomik kriz konjoktüründe ciddi bir avantaj sağlayacaktır.

Son dönemde art arda gelen akaryakıt zamları, mtv zammı, ötv zammı, cam filmi, radar gibi sebeplerden yazılan abartılı trafik cezaları gibi sebeplerden halkımızda bıkkınlık oluştuğu gerçeğinde hesaplayınca bedelli askerlik müjdesi gayet makul görünüyor.

Konu ile ilgili buradan görüş belirtebilirsiniz.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları