Faizsiz Bankalar Hangileri?

1 3.808

Ülkemizde yirmi yılı aşkın süredir faizsiz bankalar ve faizsiz para ödünç veren kuruluşlar çalışamaya devam etmektedir. Bunların tamamı BDDK tarafından denetlenmekte ve lisanslanmaktadır. Genellikle katılım bankaları veya finans grubu olarak kendini adlandıran bu kuruluşlar bankalardan farklı bir sistemle çalışmaktadır.

Türkiye’nin faizsiz bankaları şunlardır:

  • Albaraka Türk
  • Kuveyt Türk
  • Türkiye Finans
  • Ziraat Katılım
  • Vakıf Katılım
faizsiz-bankacılık

Faizsiz Bankalar Nasıl Çalışır?

Faizsiz bankalar diğer finans kuruluşlarından farklı çalışırlar, tüm bankalar gibi öncelikleri mevduat toplamak ve yatırım yapmaktır. Bankalar bizlerden aldıkları parayla gayrimenkul değerleri, hisse senedi vb. yatırımları yaparak gelir elde etmeye çabalamaktadır. Ödemeleri gereken faiz miktarından daha yüksek kar elde edebilecekleri herhangi bir iş mevcut değilse yüksek faizle kredi verirler. Belirli bir faiz vererek iş yapan bankaların çalışma sistemi en basit haliyle bu şekildedir.

Faizsiz bankaya para yatıran kişi hem kara hem zarara ortaktır ancak ülkemizde kullanılan bankacılık sistemi nedeniyle zarar etmeleri pek olası değildir. Faizsiz bankalar ise mevduat toplamak için faiz vaat etmez bunun yerine katılım payı adı altında yatırımcıdan parasını alır. Bu süre içerisinde şu yöntemlerle para kazanırlar:

  1. Müşterisinin almak istediği ev, araba gibi eşyaları peşin olarak satın alır ve 5-10 yıl gibi vadelerle onlara satar. Aradaki fark üzerinden kar elde eder.
  2. Diğer bankalar gibi hisse senetlerine yatırım yapar ancak haram kabul edilmeyen alanlarda faal şirketlerin hisselerini tercih etmek şartıyla.
  3. Müşterilerine kredi kartı verip vade üzerinden kullanım bedeli tahsil ederler.

Faizsiz Bankalar Caiz mi?

Bu konuda fikir birliği olmadığını ve farklı görüşlerin bulunduğunu belirtmek gerekir. Faizsiz bankaların caiz olmadığını söyleyenler bu bankaların getiri ve götürülerinin diğer banka faizleriyle çok benzer olduğunu gerekçe gösteriyorlar. Örnek vermek gerekirse diyelim ki 500 bin TL değerinde bir ev için kredi çekmeniz gerekiyor banka sizden 10 banka için 750 bin TL geri alıyor. Yani burada 250 bin TL faiz ödediniz. Faizsiz banka ise aynı evi peşin satın alıp size veriyor ancak sizden 10 yıllık kullanım bedeli tahsil ediyor işte bu bedel diğer bankaların faizi ile aynı! Üstelik faiz oranının değişimine oldukça paralel olarak güncelleniyor.

Diğer görüş ise faizsiz bankalar helaldir çünkü peşin alınan ve size tahsis edilen bir ürünün kullanım bedeli olması doğaldır. Aynı şekilde para yatırırken risk alıyor olmanız yani zarara da ortak olunması da faiz ile benzeşmemektedir. Bunun yanı sıra bankalar tarafından elde edilen karın çoğunluğu borsa üzerinden elde edilmektedir, katılım bankaları ise alkol ve kumar firmaları gibi dinen haram sayılan alanlarda faaliyet gösteren şirketlerin hissesine yatırım yapılmamaktadır.

Borsa Caiz mi yoksa haram mı buradan öğrenebilirsiniz.

Her iki görüşte değerlendirildiğinde faizsiz bankaların faizle hiçbir işi yoktur denilirse bu yanlış olacaktır. Çünkü açıkça faiz oranları ile benzer ödemeler ve kazançlar ortaya çıktığı görülmektedir. Bununla birlikte kısmen de olsa katılım bankalarının dini hassasiyetler barındırdığı ve haram kılınan hususlardan uzak durduğu görülmektedir. Bu noktada şu sonuca varabiliriz faizsiz bankalar caizdir ifadesi her şartta doğru değildir.

İnsanlar üzerine öyle bir zaman gelecek ki faiz yemeyen hiç kimse kalmayacak! Kişi doğrudan yemese bile ona tozundan bulaşacak.

Merak ettiklerinizi sormak için forum sitemizi kullanabilirsiniz.

 

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları