Turizm Gelirleri En yüksek Ülkeler

0 6.533

Turizm Gelirleri En yüksek Ülkeler 2018

Dünya Turizm Organizasyonu tarafından her yıl yayınlanan Dünya Turizm Raporu kapsamında, Dünya’nın turizm gelirleri en yüksek ülkeleri 2018 yılında hangileri oldu inceleme fırsatı bulduk. Ülkemiz son yıllarda döviz kuru artışı nedeniyle birçok sektörde ekonomik anlamda olumsuz etkilense de turizm sektörü açısından kur artışı sevindirici bir gelişme. Ülkemizde tatil yapmak ucuzladıkça otellerimizin doluluk oranı artıyor artan doluluk oranları ise istihdam, döviz girdisi ve pastadan aldığımız payın arttığı anlamlarına geliyor.

Dünya’nın en fazla turizm gelirine sahip ülkelerine bakıldığında Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin pastadan iyi bir pay aldıkları göze çapıyor. Akdeniz sahili en fazla olan ülkelerden biri olan Türkiye ise listenin 15. sırasında yer alabildi. Neredeyse her yıl en fazla turizm geliri elde eden ülkeler ve en fazla turist çeken ülkeler sıralamalarında ilk onda olan Türkiye yıllar sonra ilk kez ilk on sırada yer bulamadı!

Ülkemizin turizm gelirlerinin düşüşünde en temel etkiler terör olayları, hukuka saygının beklenen düzeylerde olmaması, turizm tesislerine yeterli yatırımın yapılmaması gibi sebepler yer alıyor. Dünya’nın en fazla turizm gelirine sahip ülkesi 2018 raporuna göre ABD, ikinci sıradaki İspanya’nın gelirini üçe katlıyor.

 1. Amerika Birleşik Devletleri: 211 milyar USD
 2. İspanya: 68 milyar USD
 3. Fransa: 61 milyar USD
 4. Tayland: 57 milyar USD
 5. İngiltere: 51 milyar USD
 6. İtalya: 44 milyar USD
 7. Avustralya: 42 milyar USD
 8. Almanya: 40 milyar USD
 9. Çin Macao Havzası: 36 milyar USD
 10. Japonya: 34 milyar USD
 11. Çin Halk Cumhuriyeti: 33,7 milyar USD
 12. Honkong: 33 milyar USD
 13. Hindistan: 27 milyar USD
 14. Türkiye Cumhuriyeti: 22 milyar USD

Toplam Dünya uluslararası turizm endüstrisi 1.3 trilyon dolar büyüklüğüne ulaşırken ülkemizin büyüyen pastadan aldığı pay oranı küçülmüştür. Çok değil doksanlı yılların sonunda turizm geliri en yüksek ülkeler arasında ilk ona giren ülkemiz bugün için oldukça gerilere düşmüştür. Peki iç turizm dahil edilmeden hesaplanan pazar büyüklüğünden alınan paya etki eden faktörler nelerdir? Yani hangi ülke daha fazla ve kolay turist çekebiliyor? Dünya turizm organizasyon raporuna göre turizm gelirini artıran faktörlerin başında şunlar geliyor:

 • Can ve mal güvenliğini sağlamak
 • İyi yetişmiş turizm personeline sahip olmak
 • Ayrımcılıkla mücadeleyi başarabilmek
 • Reklam ve tanıtımı bütçe ayırmak

Yukarıda belirtilen özelliklere sahip ülkelerin turizm endüstrisinden daha yüksek pay aldıkları görülüyor. Uzak doğu ülkelerine merakın son dönemde arttığı gözlemlenirken kültür farkı nedeniyle artan talebin geçici olduğu uzmanlarca belirtiliyor. Yunanistan’ın 17 milyar dolar gibi bir gelir elde ettiği pazarda hakkımız olan gelirin daha yüksek olduğu tartışmasız. Avrupa kültür ve medeniyetinin bir parçası olan ülkemizin kısa süre içerisinde turizm gelirleri açısından da hak ettiği yerlere ulaşmasını temenni ediyoruz.

Turizm Geliri En Yüksek Olan Bölgemiz Hangisi?

Yıllardır olduğu gibi Marmara Bölgesi Türkiye’nin turizm geliri en yüksek bölgesi. İkinici sırada Ege bölgesi, üçüncü sırada ise Akdeniz Bölgesi yer alırken Karadeniz Bölgesini yayla turizmine açma çabaları da sürmektedir.

Turizm geliri en fazla olan ilimiz 2017 – 2018 sürecin İstanbul oldu. İstanbul yalnızca yaz ve bahar aylarında değil 4 mevsim turist çekebilme özelliğine sahip. Tarihi, doğal güzellikleri ile yabancıları cezbeden İstanbul aynı zamanda sanayi ve finans şehri olması sayesinde de çok ziyaretçi çekiyor. Turizm gelirlerine göre yapılan sıralamada ikinci sırada ise Antalya üçüncü sırada ise İzmir yer almakta.

Geçen yıl yani 2017 yılında Türkiye toplam 32 milyon turist sayısı ile beklentileri yakalayamazken 2018 turist sayısının 40 milyonun üzerinde olması bekleniyor. İlk altı aylık süreçte ülkemize gelen turist sayısı ise 19 milyon düzeyinde gerçekleşti. Ekonomiyle veya diğer sektörlerle ilgili paylaşım yapmak için forum sitemizi kullanabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları