Borsa Neden Yükseliyor 2017?

0 2.045

Borsa yükseliyor mu? Borsanın yükselme sebebi nedir?

2017 yılının başından bu yana en sık duyduğumuz cümleler: Dolar değer kazanıyor, Euro değer kazanıyor, BİST günü yükselişle tamamladı. Peki nasıl oluyor da Türk Lirası değer kaybedip, döviz değer kazanıp, dış borç artıyorken borsa değer kazanıyor? Borsa neden yükseliyor ?

Dünya borsalarını birbiriyle kıyaslarken yahut bir borsanın değerini ölçerken kullanılan para birimi genellikle dolardır, ikincil olarak ise Euro veya altın tercih edilmektedir. Bu durumda BİST değer kazanıyor mu yahut kazanıyorsa ne kadar kazanıyor sorularını açıklayarak cevaplamaya çalışacağız. Basit bir örnekle başlayalım borsa endeksi 90 bin seviyesinde ve bir dolar üç Türk Lirası düzeyinde bu durumda borsa değeri 30 bin dolar olarak değerlendirilir. Dolar değer kazanır bir dolar 3,5 Türk Lirası düzeyine çıkarsa borsa kur farkı sebebiyle oluşan değer kaybının bir kısmını yabancı yatırımcının ucuza hisse alma arzusu gibi sebeplerle artarak kapatacak dolayısıyla zararı azaltacaktır. Ancak bu ekonominin iyi olduğu anlamına da gelmeyecektir.

Eğer reel bir değerlendirme yapmak istiyorsak ne yapmalıyız ? Öncelikle BİST endeks değerini sürekli dolar üzerinden tutmalıyız. Yine örneğimizden gidersek 1 dolar= 3 TL, BİST 90 bin TL düzeyi ve 1 dolar= 4 TL, BİST 96 bin TL düzeylerini kıyaslayalım.  İlk varsayımımızda borsa değeri 30 bin dolarken ikinci varsayımımızda 24 bin dolar düzeyinden işlem görmektedir. Yani hisse fiyatları yükselmiş gibi görünse de aslında paramız değer kaybettiği için hisseler değer kaybetmiştir. İşte hisselerin dolar bazlı bu düşüşü yabancı yatırımcının dolar üzerinden ucuza hisse satın alır ve borsa rekor kırdı gibi yapay söylemler üretilir.

Borsa Nasıl Değer Kazanır?

Borsa kabaca, halka açık hisse senetlerinin alış satış fiyatlarının o günkü ortalamalarının alınıp piyasayı bilgilendirme amaçlı olarak kamuoyu ile paylaşılmasıdır.  Eğer borsa da işlem gören hisse fiyatları artarsa o ülkede faaliyet gösteren şirketlerin değerleri artmıştır. Ancak borsa üzerinden yapılacak tüm değerlendirme dolar veya altın gibi uluslararası rezervlere göre yapılmalıdır. Borsa değer kazandı diyebilmemiz için borsa endeksi/dolar-TL kuru bize doğru değerlendirme imkanını verecektir.

Konuyla ilgili tartışmalara buradan katılabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları