Hisse Senedi Nedir? Nasıl Alınır Satılır?

0 603

Hisse senedi, şirket ortaklarının paylarını ve ortaklıklarını belgeler nitelikteki kıymetli evraklara verilen isimdir. Bir şirketten hisse senedi satın alındığında, artık o şirkete satın alınan pay oranında ortak olunur. Şirketlerin hisselerini satışa çıkarma sebebi ise finansman ve sermaye sağlamaktır. Ancak şirketler hisse senedi ihraç etmek için öncelikli olarak Sermaye Piyasası Kurulundan (SPK) izin almalı ve belirli bir ortaklık yapısına sahip olmalıdır. Hisse senedi satabilecek şirketler ise; özel statüye sahip şirketler, anonim şirketler ve sermayesi paylara bölünmüş şirketlerdir. Peki, hisse senedi nasıl alınır ve nasıl satılır?

Hisse Senedi Nasıl Alınır, Nasıl Satılır?

Hisse senedi alıp satmaya başlamadan önce öncelikli olarak aracı kurum seçmek gerekmektedir. Daha sonra aracı kurumdan yatırım hesabı açılmalıdır. Yatırım hesabı açmak oldukça kolaydır. İnternet üzerinden ya da bankadan yatırım hesabı açılacaksa şubelerden, diğer kuruluşlardan açılacaksa kurumların irtibat bürolarından hesap açılabilir.

Aracı kurum seçimi yaparken mutlaka ödenecek komisyon oranı yani kurtaj ve masraflar hakkında bilgi alınmalıdır. Yatırım hesabının açılmasından para yatırmak için aracı kuruluşa para transferi yapılabilir. Yine bankadan yatırım hesabı açılmışsa vadesiz hesaptan yatırım hesabına para gönderilebilir. Aracı kurum seçimi, hesap açılışı ve sözleşmelerin onaylanmasının ardından ilk hisse senedi satın alınabilir.

Hisse senedi almak için aracı kuruluşa alım emri verilmelidir. Bunun için serbest emir ve limitli emir olmak üzere iki şekilde emir verilebilir. Serbest emir, hisse senedinin Borsa İstanbul’da oluşan fiyattan alımının serbestçe gerçekleşmesi için verilir. Yine limitli emir ise, alınacak hisse senedi için vermeye razı olunan en yüksek fiyatın belirlendiği alımlar için verilmektedir.

Hisse Senedi Satışı

Hisse senedi nasıl alınır sorusunun ardından merak edilen bir diğer konu ise hisse senedinin nasıl satılacağıdır. Bunun için hedef fiyata ulaşıldığından yatırım hesabına girilerek ilgili hisse senedi satılabilir. Satım işlemi sonrasında eğer kar elde edildiyse, yatırım hesabı bakiyesinden en geç iki iş günü içerisinden görülecektir.  Yine hisse senedi nasıl alındıysa öyle satılmalıdır. Yani hisse serbest emir ile alındıysa serbest emir ile limitli emir ile alındıysa limitli emir ile satılması gerekmektedir.

Hisse Senedi Tüyoları

Bir çok borsa forum sitesinde veya sözlükte açıkça görebileceğiniz gibi belirli lisanslara sahip olmayan kişilerin yatırım tavsiyesi vermesi suç teşkil etmektedir. Bu nedenle hisse senedi alımı ve satımı konusunda tavsiye vermek sorun yaratabilecektir. Ancak bu durumdan bağımsız olarak  tercihiniyap.net olarak şunu belirtmek istiyoruz, eğer ne yaptığınızı tam olarak bilmiyorsanız borsada hisse senedi alım satımı ticaretine kesinlikle girmeyin.

Borsa için söylenen meşhur bir söz vardır. Yalnızca %1 kazanır geri kalanları ise kaybetmek için oradadır. Hisse senedi tüyoları veya hisse senedi önerileri alarak bu işin yürümeyeceği oldukça net. Bu nedenle eğer borsa mekanizmasını çok iyi bilmiyorsanız, borsada hissesi işlem gören şirketlerin içerisinden bilgi alamıyorsanız bizce alım satım yapmayın. Paranızı daha güvenilir yatırım araçlarında değerlendirmek sizin için daha güvenli olacaktır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları