Ajit Pai Kimdir? Neden Bu Kadar Nefret Ediliyor?

0 703

Ajit Pai Kimdir? FCC nedir? Ajit Pai net neutrality ilişkisi.

Ajit ABD Federeal İletişim Komisyonu (FCC) başkanı mevki olarak ülkemizdeki BTK başkanına benzer bir konumda diyebiliriz. Bitirmeye hazırlandığımız yıl olan 2017 yılında ABD’de ve globalde sık sık trend topic olan Ajit Pai maalesef ABD’nin en çok nefret edilen on kişisinden biri de olmayı başardı.

Ajit Pai Özgeçmişi

Kısaca tanıtmak gerekirse Hindistan kökenli bir ailenin çocuğu olan Ajit Pai çok parlak bir öğrenci, başarılı bir bürokrat ve akademisyen. Hayatına ve eğitimine Parsons, Kansas’ta başladı. Harvard Üniversitesinden 1994 yılında mezun oldu, 1997’de Chicago hukuk fakültesinde yüksek lisansını tamamladı, Chicago Law Review dergisinde uzun süre editörlük yaptı yayınlanmış onlarca makalesi mevcut. Bürokratik hayatına 1998 yılında yerel mahkemede jüri üyeliğiyle başladı daha sonra adalet bakanlığında çeşitli mevkilerde çalıştı ve 2017 yılında Donald Trump tarafından şu anki görevine atandı. Hali hazırdan evli ve iki çocuk babası, Virginia’da yaşamını sürdürüyor.

İnsan düşünmeden edemiyor henüz FCC başkanı olarak görevine başlayalı bir yıl dahi olmamışken ve göreve başlamadan evvel hakkında hiçbir ön yargı mevcut değilken nasıl kendinden bu kadar nefret ettirmeyi başardın? Cevap Net Neutrality kaldırılmasına ilişkin verdiği tavsiye niteliğindeki karara dayanıyor. Bu karar ilişkin karara buradan erişebilirsiniz.

Komisyon başkanı Pai net neutrality kararını nasıl gerekçelendiriyor?

Bir çok Amerikalının hala geniş bant internet (sabit internet, ev interneti) erişiminin olmadığını iddia eden Pai, internet sitelerinin içeriklerini gösterebilmeleri için İSSlere (internet servis sağlayıcısı firmalar, telekom firmaları)  ücret ödemeleri gerektiğini böylece İSS’lerin daha fazla gelir elde edip kırsal kesime sabit internet götürebileceğini iddia ediyor. Ancak gerek ABD’nin kırsal kesimlerinin dahi internet erişimine sahip olduğu gerçeği gerek İSS’lerin kar oranının düşük olmaması, aynı zamanda zaten kullanıcıdan zaten ücret almaları dikkate alındığın kararının gerekçelerine hak vermek oldukça zorlaşıyor.

Neden Ağ Tarafsız Kalmalı?

Diğer taraftan internet sitelerinin para ödeyerek içeriklerini göstermek zorunda olmasının kullanıcı açısından çok fazla olumsuz sonucu doğabilir. Bunların başında bir web sitesi kurup fikirlerininiz okuyucuya ulaştırmanın çok fazla maliyeti olması ve kullanıcıların sürekli belirli sermaye gruplarına ait internet sitelerini takip etmek zorunda kalması.

Diğer bir konu, girişimciliğin engellenmesi net Neutrality yani ağ tarafsızlığının kaldırılması durumunda bundan on yıl önce hayatımızda olmayan facebook, pintrest, linkedin gibi sadece bir fikirle kurulan ve arkasında hiçbir sermaye olmayan, insanların yaşam kalitesini olumlu şekilde etkileyen kuruluşların ortaya çıkması ne derece mümkün olurdu?

Bugün yalnızca gönüllülerin oluşturduğu internet gazeteleri medya kartellerini tam da bozmaya başlamışken ağ tarafsızlığının kaldırılması yani parasını verenin sitesinin hızlı yüklenmesi ve parası az olan sitelerin yavaş yüklenmesi yeni haber kaynaklarının ortaya çıkışını da engelleyecek.

Eğer Ajit Pai tarafından verilen  ağ tarafsızlığını kaldırma kararına itiraz edenlerin yalnızca sıradan kullanıcılar olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ve Google yöneticileri dahil onlarca dev teknoloji firmasının sahibi ağın tarafsız olması gerektiği noktasında hem fikir.

Konuyla ilgili konuşmak için forum tercihiniyap.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları