Başabaş Noktası Nedir?

0 1.097

Başabaş noktası nedir? Neden önemlidir?

Faaliyetlerine yeni başlayan firma için en kritik hesaplamadır. Ne zaman kara geçilebilir, ne kadar üretim yapılması gerekir, kısa vadede nasıl ayakta kalınabilir konularının aydınlatılması başabaş noktası (breakeven point) hesaplanması ile mümkün olacaktır. Firma üretim seviyesi başabaş noktasında iken kar veya zarar söz konusu değildir.

Kar ve zarar oluşmayan üretim hacmi aşıldığı andan itibaren yapılan her bir birim üretim kara dönüşecektir. Bir diğer ifadeyle en az üretim yapmanız seviyeye kar ve zararın dengeye geldiği yer olan başabaş noktası olmalıdır.

Başabaş Noktası Analiz Formülleri

Ticari hayatta basiret diğer adıyla öngörü ve analiz çok önemlidir. Fazla üretim her zaman daha fazla kar getirir düşüncesi doğru olmadığı gibi daha az üretimin daha az maliyet getireceği fikri de yanlıştır. Bu yüzden firma başabaş noktası hesaplanmalı ve üretimin ne düzeyi mutlaka aşması gerektiği tespit edilmelidir. Aynı şekilde lojistik ağının gücü ve piyasa ağıda belirlenerek aşırı üretim ve stok maliyetinden de olabildiğince kaçınılmalıdır.

Firma Karı: Yapılan satışlar – (sabit maliyetler + değişken maliyetler)

Yukarıda yer verdiğimiz firmanın kar miktarını hesaplayan formülü bilmeyenimiz yoktur, şimdi bu formülde ufak bir değişiklik yapıyoruz.

Firma Karı: Miktar X (birim fiyat – birim değişken maliyet) – firmanın sabit giderleri

İkinci formülde parantez içindeki kısım bir birimin üretim maliyetini satış fiyatından çıkararak o birimden elde edilen karı verir teknik adı ise ‘‘katkı payı’’dır. Teşebbüsün sabit maliyetleri ise üretim yapılmasa dahi karşılanması gereken giderler yani dükkan kirası, makine yıpranmaları gibi kendiliğinden gerçekleşecek maliyetler.

Başabaş noktası üretim miktarı: Sabit maliyetler/(birim fiyat- değişken maliyetler)
Başabaş satış bedeli: Başabaş üretim miktarı X ürün fiyatı.

En son formül kullanılarak kara geçebilmesi için yapması gereken minimum satış miktarı hesaplanabilmektedir.

Konuyla ilgili hemen aşağıda yer alan yorum sekmesinde üye olmadan yorum yapabileceğiniz gibi, forum tercihiniyap.net adresinde başlıkta açabilirsiniz

grafik

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları