Bitcoin nedir? Bitcoin nasıl üretilir?

2 1.540

Bitcoin nedir?  Bitcoin nasıl alınır? Bitcoin madenciliği. Bitcoin güvenilir mi?  Dijital para güvenilir mi?

Bitcoin 2009 yılından bu yana kullanımda ve son iki yıldır artık bildiğimiz mana da paranın yerini almaya başladı. Yedi yıllık periyotta inanılmaz şekilde değer kazanan hatta yalnızca 50 dolarlık almış olsanız bir kaç milyon dolara bozdurabileceğiniz bir para birimi var karşımızda. Bir para biriminin sanal olması yani elle tutulamaması onu bir tık güvensiz kılıyor peki bu ön yargı doğru mu? Eğer çok geleneksel anlamda bir yatırımcıysanız sizin için doğru olabilir. Bizce sanal para birimlerinin güvensiz olduğu algısı tamamıyla yanlış.

Bitcoin Güvenilir Mi?

Dijital para veya sanal para olarak tanımlanan bitcoin aslında reel paradan daha güvenilir. Neden veya nasıl oluyorda  gerçek paradan yani dolar, euro veya türk lirasından  daha güvenilir oluyor? Bu sorunun cevabını kısaca vermek gerekirse bir paranın güvenilirliği o parayı kullanmak istenmesiyle ilgilidir. Eğer paranın alım gücü yani parayı kullanmak isteyen varsa para güvenlidir. Eğer o para birimini kullanmak isteyen yoksa o para güvenli bir yatırım aracı değildir.

Bitcoini kullanmak isteyenler her zaman olacaktır. Çünkü dijital para birimleri takip edilebilir değildir tüm yasal olmayan alışverişlerde takip edilmeyi engeller. Her ne kadar yasa dışı alışverişlerde kullanılması ve takip edilmesi kötü olsa da  bu durum her zaman bitcoin kullanan birilerinin olacağını bize söylüyor. Bir para birimi için en önemli şey birilerinin onunla alış veriş yapacağının garanti olmasıdır.

Diğer taraftan bir ülkenin para birimi o ülke var olduğu müddetçe vardır. Yani yarın Amerika isminde bir devlet olmadığı taktirde Amerikan dolarlarımız yalnızca kağıt parçasıdır. Aynı şekilde AB yoksa Euro’nun hiçbir değeri yoktur. Ancak dijital para hiç bir devlet ile sınırlı değildir yani savaşlar, siyasi krizler asla ve asla sizin dijital servetinize etki etmez. Diğer taraftan günlük hayatınızda yaptığınız bir alışveriş yasa dışı olmasa dahi bir üçüncü göz tarafından izlenecektir ancak dijital paralarda bu şekilde bir sıkıntınız da yok. Yani alışverişiniz yalnızca siz ve karşı taraf bilebilir. Şu ana kadar hiç kimse bitcoin üzerinden yaptığı alışveriş sebebiyle suçlanmadı bu da kayıtların paylaşılmadığının en büyük delili durumunda.

Son dönemde sanal para birimleri ile ilgili karşılaşılan bir diğer soru ise yasal olup olmadığıdır. Dijital para birimleri tamamıyla yasaldır ve alıp satmak veya ticarette kullanmak kesinlikle yasalara aykırı değilidir. Bitcoin satın almak ve satmak için kullanabileceğiniz onlar web sitesi bulabilirsiniz. Bu web siteleri aracı kuruluşlardır, buralara hesap açmak suretiyle kaydolduktan sonra seçeceğiniz ödeme yöntemi ile alım satım yapabilirsiniz. Alım ve satımlarda herhangi bir bekleme süresi olmaksızın saniyeler içinde işleminizi tamamlamanız mümkündür.

Bitcoin Madenciliği nedir? Bitcoin üretimi para kazandırır mı?

Bitcoin, blokchain gibi sistemlerin hepsi peer to peer çalışır dolayısıyla bir kullanıcının işlemi bir diğer kullanıcının zincire dahil olduğu makinede tutulur. Buradan da anlayabileceğiniz gibi bitcoin tek bir merkez üzerinden işlem yapmamakta biz kullanıcılarının bilgisayarlarından faydalanmaktadır. İşte bu kullanım karşılığında ödeme yapmakatadır buna da bitcoin madenciliği denilmektedir. Bundan 2015’e kadar bitcoin madenciliği iyi para kazandırmaktaydı çünkü yapan kişi sayısı çok azdı ancak günümüzde ciddi bir gelir bırakmamaktadır.

Soru ve görüşleriniz için tıklayınız.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları