Bitcoin Yükselir mi?

1 1.475

Bitcoin kaç dolar olur? Bitcoin yasaklanabilir mi? 

Bitcoin, 29 kasım itibariyle 10 bin dolar seviyesine kripto para birimlerini anlayamayan veya sevmeyen yatırımcılar bu fiyatı dahi kabullenemezken bitcoin 10.500 dolar seviyesini de geçti! Gelenekselcilerin pek hoşuna gitmese de bu yükseliş pek geçici gibi görünmüyor.

Bitcoin Neden Yükseliyor?

Daha önceki yazılarımızda da dile getirdiğimiz gibi dijital para birimleri klasik para birimlerinin yerini tamamıyla almasa dahi büyük oranda pazardan silecek. Peki bu tespitini gerekçeleri neler?

  • Dijital para birimleri takip edilemez, yani devletlerin bugün ki baskıcı tavrı bitcoin ve diğer bütün dijital para birimlerinin temel var olması sebebi.
  • Para transfer ücretlerini düşürmesi. Dijital para birimlerinin insanlara sağladığı diğer kolaylık ise para transfer ücretlerinin sıfıra çok yakın olması.

  • Dijital para birimlerinin sunduğu bir diğer imkânı ise servet saklamaya aracı olması. Ülkelerin savaş, siyasi kriz, gerginlik gibi sorunlardan etkilenmemesi. Hiçbir ülkenin para birimi olmayan dijital para tamamıyla siyasi krizlerden bağımsız. Herhangi bir merkez tarafından kontrol edilmeyen, dijital cüzdanlarda saklanan kripto para birimlerinin Dünya savaşı dahi çıksa etkilenmesi pek olası görünmüyor.

Bitcoin Alternatifi Para Birimleri Nelerdir?

Bitcoincash, Ethereum, Raiden şu an bitcoin’e en iyi alternatifler olarak ön plana çıkıyor. Yukardaki görselden anlayabileceğiniz üzere Raiden saniyeler içersinde para transferi yapma imkanı sunuyor. Ethereum servet saklama aracı olarak iyi bir alternatif, Bitcoincash ise son 2 aydır yükseliş trendini sürdürüyor.

Bitcoin Yasaklana Bilir Mi?

Bitcoin herhangi bir merkez tarafından yönetilmiyor, fiziki bir merkezi yok ve yasaklamanın herhangi bir siteye erişim engeli koymaktan pek bir farkı yok.  Torrent benzeri bir sistem kullanan BTC’nin yasaklanması gerek yasağı aşmanın çok kolay olması gerek yaptırım uygulamanın imkansızlığı sebepleriyle dijital para kullananları etkilemeyecektir.

Bitcoin Hala Alınabilir Pozisyonda Mı?

Birçok yatırımcının aklındaki soru ‘’’almak için geç mi kaldık?’’  sorunun cevabı kesinlikle hayır! Dünya’da yalnızca 21 milyon adet bitcoin var ve tamamı şu an dolaşımda değil. Dolaşımda olan miktar 16 milyon BTC civarında. BTC için tahmin edilen ticaret hacmi 10 milyar dolar civarı, değer ise 1 Bitcoin = 500 bin dolar  seviyesidir.  Tarafsız yatırım danışmanları tarafından yapılan değerlendirmeler önünde çok uzun ve parlak bir yol olan Bitcoin için henüz değerinin ellide birine ulaştığını belirtiyorlar.

Konuyla iligili tartışmalar buradan katılabilirsiniz. Yazıyla ilgili fikirleriniz hemen altta yer alan yorum kısmından giriş yapmanız gerekmesizin belirtebilirsiniz. Alternatif kripto para birimi olan ethereum yazısına mutlaka göz atmanızı öneririz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları