Daraltıcı Para Politikası Nedir?

2 2.631

Daraltıcı Para Politikası Nedir? Nasıl Uygulanır?

Yaygın bilinen adıyla sıkı para politikası (contractionary monatery policy) , piyasaya para arzının durdurulması ve ekonomiden çeşitli yöntemlerle para çekilmesidir. Yüksek enflasyonla mücadele için kullanılmaktadır, ancak kısa dönemde paraya ulaşmak zorlaşacağı için faiz oranları kendiliğinden yükselecektir. Yükselen faizle tasarruf eğilimini artırıp uzun vadede talebi düşürecek ve enflasyon kabul edilebilir bir seviyeye inecektir. En azından teoride beklenen budur.

2010 yılından itibaren nüfus artışına bağlı olarak talebin arttığı ülkelerde sıklıkla uygulanmaya çalışılmıştır. Daraltıcı para politikası uygulanırken çeşitli para politikası araçları  aynı anda veya belirli bir sırayla kullanılmaktadır.Merkez Bankaları piyasaya tahvil bozdurup, reeskont oranlarını yükseltip, bankalara uyguladığı zorunlu karşılık oranlarını artırıp, piyasadan düzenli şekilde para çekerek uygulamaktadır. Kırılgan beşli ülkelerinden biri olan Brezilya, gıda fiyatları kaynaklı enflasyonu baskılamak amacıyla,  son yıllarda daraltıcı para politikasını en sık uygulayan ülkedir.

sıkı-para-politikası-grafik

Daraltıcı Para Politikası Uygulayan Ülkeler

Daraltıcı para politikası Dünya’nın en büyük Merkez Bankalarından biri olan FED tarafından pek tercih edilmemektedir. Büyümeyi yavaşlattığı, enflasyonla mücadelede beklenen etkiyi yaratmadığı gibi eleştirilerin yanı sıra Amerika’nın 1970’li yıllar haricinde enflasyonla imtihanı olmadığında belirtmek gerek. Eski FED başkanlarından biri olan Ben Bernanke ‘‘Büyük Buhran daraltıcı para politikalarının bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır’’ iddiasında bulunmuştur.

Türkiye Merkez Bankası enflasyonla mücadele kapsamında sıkı para politikasına dönem dönem başvurmuştur. Ancak kararlı şekilde uygulanmaması sebebiyle istenen sonuçlar alınamamakta enflasyon hedefleri istenen düzeyin üzerinde seyretmektedir.

Yazıyla ilgili görüşlerinizi üye olmadan hemen altta yer alan yorum kısmından bize ulaştırabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları