Devlet Tahvili Nedir?

0 624

Devlet tahvili, vadesi bir yıldan daha uzun olan ve devletin borçlanma ihtiyacını karşılayan kıymetli evraklara verilen addır. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından çıkartılan bu evraklar “devlet iç borçlanma senedi (DİBS)” olarak da adlandırılırlar. Faiz getirisi olan bu borçlanma senetleri, devlet garantili olmaları sebebiyle güvenilir yatırım araçları olarak görülmektedir. Kuponlu ve kuponsuz olarak ihraç edilebilen devlet tahvili ile iskontolu satış yapılabilir.

Risksiz yatırım yapmak isteyen yatırımcıların özellikle tercih ettiği devlet tahvilleri, anaparanın faizi ile geri ödeme garantilidir. Devlet tahvillerinde, ülkelere kredi derecelendirme kuruluşlarınca verilen notların önemi büyüktür. Yabancı yatırımcıların kararlarını büyük ölçüde yönlendirmekte olan bu kredi notları sonucu devlet tahvilleri de dolaylı biçimde etkilenmektedir.

Devlet Tahvili Nasıl Alınır?

Devlet tahvili almak isteyen kişilerin öncelikli olarak bilmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Bunların başında ise para ve risk yönetimi gelmektedir. Yine yatırımcılar kısa vadeli mi yoksa uzun vadeli mi tahvil alacaklarına karar vermelidir. Bu oldukça kritik bir karardır. Bunun nedeni ise tahvil üzerinde yazan faiz oranı, ilgili vade gelinceye kadar umulandan çok daha az ya da fazla reel getiri anlamına gelir. Ekonomi konjonktürü iyi anlaşıldıktan sonra 1 yıl ya da daha uzun vadeli devlet tahvili almaya karar veren kişiler, öncelikli olarak bir aracı kurum ile anlaşmalıdır.

Aracı kurum ile anlaşmanın ardından hesap açılışı için Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ihraç edilen devlet tahvillerinden birisi sadece birkaç tıkla alabilirler. Maaşınızı aldığınız banka veya sürekli olarak çalıştığınız banka üzerinden de devlet tahvili alım satımı yapılmaktadır.Ayrıca kurum hesabında nasıl devlet tahvili alacağını bilmeyen kişiler, Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesindeki çağrı merkezini arayarak yardım alabilirler.

Devlet Tahvillerinin Avantajları Nelerdir?

Devlet tahvillerinin en önemli avantajı, devlet güvencesinde risksiz yatırım araçları olmalarıdır. Sabit getirili olan devlet tahviline yatırım yapmak kolay olduğu gibi vade sonunda ne kadar kar elde edileceği de bellidir. Bunun yanında likiditeleri yüksektir, vadesinden önce hızlı bir şekilde nakde çevrilebilirler. Bankalar devlet tahvillerini güvence olarak kabul ederler. Ayrıca emanet hesaplarında ücretsiz olarak saklarlar.

Tüm bunların yanında devlet tahvillerinin avantajlarının yanında dezavantajları da bulunmaktadır. Bunlardan birisi moratoryum yani devletin borçlarını ödeyemeyeceğini duyurmasıdır. Bu durum her ne kadar Türkiye’de yalnızca bir kere 1958 yılında moratoryum ilan etse de, moratoryum en önemli risk faktörlerinden birisidir. Aynı zamanda tahvilin getirisi diğer yatırım araçlarına nispeten genellikle daha düşüktür. Örneğin yüksek faiz veren bankalar mevcuttur ancak bankaların batma riski elbette devlete göre daha yüksektir.

Devlet Tahvili Almak Mantıklı mı?

İnsanlar yatırım araçları arasında tercih yaparken belirli kriterler koyarak karar verirler. Bunların başında risk oranı ve getiri düzeyi gelmektedir. Getiri düzeyi açısından ise en fazla getirisi olanlar genellikle kaybetme riski de yüksek olanlardır.

Riskli bir yatırım aracına yatırım yaparken ise yatırımcılar genellikle, yaşlarını, servetlerinin ne kadarını yatırdıklarını vs hesaplayarak yatırım yapma veya yapmama kararı alırlar. Eğer yaşınız nispeten büyükse yani aktif çalışma hayatınızı tamamladınız ve tek birikiminiz olan emekli maaşınızla yatırım yapmak istiyorsunuz. Sizin için düşük risk arz eden yolları tercih etmek makul olacaktır. Düşük risk arz eden yatırım yöntemlerinin başında vadeli mevduat hesabı açtırmak veya devlet tahvili satın almak gelmektedir. En düşük riskli yatırım aracı olarak devlet tahvili almak mantıklı bir tercih olacaktır.

Ekonomi forum sayfamızda merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları