Dolar en fazla kaç lira olur?

0 274

Döviz, ülkemiz için her zaman ciddi bir sorun olagelmiş ve belli dönemlerde hayatımızı ciddi biçimde etkilemiştir. Son 20 yılda yaşadığımız biri büyük, 3 önemli dönemde özellikle doların fiyatlandırması hemen herkesin ciddi şekilde etkilenmesine neden olmuştur. Pekiyi dolar neye göre artar veya azalır? Veya Dolar en fazla kaç lira olur? Sorusunun bir cevabı var mıdır? Dolar 2019 sonunda ne kadar olur? Gelin bunları birlikte inceleyelim.

Döviz Neden Değerlenir?

Döviz, bulunduğunuz ülkeye ait olmayan yabancı para birimlerinin tümüne verilen isimdir. Esasında, konuya sadece dolar boyutunda bakabilmemiz içi bu para birimi ile diğer para birimleri arasındaki ilişkiye bakmak gerekirken, doların ülkemizdeki yukarı yönlü hareketi, diğer para birimleri ile değil, doğrudan bizim iç ekonomik konjonktürümüzle ilişkilidir. Elbette döviz türlerinin kendi aralarında uluslar arası ekonomiden kaynaklanan hareketleri de olabilir ama bizim sorunumuz maalesef bu ara daha çok iç piyasa ile ilişkili.

Dövizin hareketliliğinin dış piyasa koşulları boyutunu hesaba almazsak, doların neden arttığını ve ulaşabileceği maksimum seviyeyi de çözümleyebiliriz. Öncelikle neden bir yükseliş var sorusuna cevap arayalım. Bunun sonrasında cevap verilmesi oldukça zor bir soru olan Dolar en fazla kaç lira olur? Sorusunu irdeleyelim.

Uluslar arası Ticaret ve Dolar

Ülkemiz, özellikle teknoloji ürünlerinde bütünüyle dışa bağımlıdır. Bir ürünün satın alınabilmesi için ise döviz kullanmak zorunludur. Zira bir ürünü satın almak istediğinizde, karşılığında kendi paranızı vermeniz hayli zordur. X telefon ürününü ele alalım. Fiyatı üretildiği ülkede 800 dolar olan bu ürünü, Türk Lirası ödeyerek almak istediniz. Ama satıcı bunu kabul etmedi ve kendi para birimi ya da dolar talep etti. Bu olağan talebi karşılayabilmek için sizin Türk Lirasını Dolar’a dönüştürmeniz gerekir. Ama döviz değişimi yapan uluslar arası finans kuruluşları, Türk Lirasının geçerliliğini sorgulayacaktır. Mesela sizde 800 dolar karşılığı Türk Lirası aldığında, bunu satabilme olasılığı veya bu para biriminin global geçerliliği gibi faktörler ortaya çıkar. Eğer Türkiye bir çok ürünü ihraç eden bir ülke olsaydı, Türk Lirası en kötü ihtimalle yabancılar tarafından bu yönde yatırım yapılarak değerlendirilebilirdi. Ancak maalesef bizim para birimimiz sınırlı ürünlerin satın alınabildiği bir para birimi ve uluslar arası geçerliliği de oldukça sınırlı. Bu nedenle döviz değişimi yapan kuruluş, bu riski size fatura edecektir. Bu global kuruluşlar 1 dolara karşılık ne kadar Türk Lirası istediklerini bu risk faktörlerini değerlendirerek belirler. Pekiyi Dolar en fazla kaç lira olur?

İşte maalesef bu sorunun kesin bir cevabı yoktur. Ekonomistler bazı karmaşık hesaplar yaparak bunun 12 TL veya 15 TL gibi astronomik değerlere ulaşabileceğini de iddia etmekte, 7-8 TL bandında bir değeri olacağını da iddia etmektedir. Mevcut şartlar altında maalesef bu soruya kesin bir cevap verebilmek oldukça zor olmakla birlikte, mevcut değerinden daha aşağıda olmasının kısa vadede beklenmediğini belirtmek gerekir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları