Dünya’nın En Çok Kazanan Şirketleri Hangileri 2017?

0 1.270

Dünya çapında devam eden rekorların her yıl aşılması edilmesi çılgınlığı diğer bir deyişle şirketlerin orantısız büyümesi sürüyor. En çok kazanan şirketler 2017 listesine başlamadan evvel diğer bir rekordan bahsedelim. Malumunuz ilk trilyon dolarlık şirket Apple oldu ve bunun 2018 yılında gerçekleşeceğinden ekonomistler neredeyse emindi. Bahislere dahi konu olan olan “ilk trilyon dolar değerindeki şirket hangisi olacak?” sorusunun üç favorisi vardı.

Birincisi Apple, Steve amcanın şirketi favoriydi ve tahmin edildiği gibi yarışı kazandı. İkincisi Amazon, Jeff Bezos tarafından kurulan Dünya alışveriş devinin neredeyse girmediği hiçbir alan yok. Birçok ekonomistin yaptığı analize göre ise Amazon rekor peşinde olsaydı bunu rahatlıkla çok çok önce yapabilirdi ancak hedeflerini ve planlarını bu tür aşamalara göre planlamıyor. Üçüncüsü birçoğumuzun bilebileceği veya tahmin edebileceği üzere Google ki son dönemde Avrupa Komisyonu gibi rekabet otoriteleri tarafından yıpratılmasa şu an her şey Google için farklı bir boyutta olabilirdi.

Şirket hisselerinin toplam değeri açısından sıralandığında durum bu şekilde peki yıllık gelir diğer bir değişle ciro açısından en çok kazanan şirketler hangileri 2017 yılının en büyük cirosu hangi şirkette?

En Çok Kazanan Şirketler 2017

  1. Walmart (Perakende) – $485.9
  2. State Grid Corporation of China (Enerji) – $315.3
  3. Sinopec Group (Akaryakıt)– $267.5
  4. China National Petroleum Corporation– $262.7
  5. Toyota Motor (Otomobil)  – $254.7
  6. Volkswagen (Otomobil) – $240.3
  7. Shell (Akaryakıt) – $240
  8. Berkshire Hathway (Yatırım)– $223.4
  9. Apple (Teknoloji) – $215.8
  10. Exxon Mobil (Petrol) – $205
2017-cirosu-ve-2018-tahmini-cirosu

En Değerli Şirketler ve En Çok Kazanan Şirketler Neden Farklı?

Öncelikle şunu hemen belirtelim listeye son yılların en popüler şirketleri olan Google, Facebook, apple gibi şirketlerden yalnızca Apple sonlardan girebildi. Bunun sebebi elbette data şirketlerin potansiyellerinin şu an ki güçlerinden daha fazla olmasıdır. Yani bugün listede yer alan Toyota, Shell ve Volkswagen gelecek için fantastik bir şeyler vaat edemezken data firmalarının vaad edebilmesi şirketin yıllık geliri ile şirket değeri sıralamasının farklı şekilde oluşmasının temel sebebidir.

Şirketlerin 2017 ciro değerleri için yapılan sıralama aradaki farklardan da anlaşılabileceği gibi 2018 ciro değerleri açıklandığında fazla değişmeyecektir. Ancak çok değil bundan 5 yıl sonra listede bulunan şirketlerin yarıdan fazlasının al aşağı olacağı ve belki de bugün adını dahi duymadığımız firmaların bu listede yer alma olasılığı bulunduğu unutulmamalıdır. Bugün listede 2. Sırada yer alan ve Dünya’nın en büyük kamusal şirketi olarak nam salmış SGCC hatta ABD’nin e büyük perakende zinciri olan Walmart bile bu değişimden nasibini alacak gibi görünüyor. Dikkat ettiniz mi bilmiyorum ancak fosil yakıt firmalarının 5 senen sonraki durumundan bahsetmedik dahi. Konuyla ilgili olarak görüşleriniz için forum ty adresini kullanabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları