En Fazla Petrol Rezervine Sahip Ülkeler

0 557

Günümüzde enerji madenlerine olan ihtiyaç her geçen gün daha da artmaktadır. Sanayi devriminden günümüzde enerji savaşlarının yaşandığı dünyamızda en önemli ve en gözde maden ise petroldür. Doğal olarak fosil şeklinde ve yer kabuğunda sıvı halde oluşan petrol, kuyulardan çıkarılarak rafine edilir. Petrol, fosil bir yakıt olmasının yanında karbonlu bir yapıya sahiptir. Karbon ise oksijen ile tepkimeye girdiğinde yanar ve açığa çıkan gazlar ise zehirlidir. Eğer bilinçsiz bir şekilde tüketilirse çevreye verdiği zararların önlenmesi mümkün olmayabilir. Bunların yanı sıra dünya petrol rezervleri her geçen gün önem kazanmaktadır. Dünyada son 10-15 yılda artış gösteren enerji ihtiyacı ve alternatif üretim kaynaklarındaki yatırım ve tasarım maliyeti gibi konular, petrol ile ilgili hemen her konuyu önemli kılmaktadır. Bu konulardan birisi de petrol sahibi ülkelerdir. Peki, en çok petrol rezervine sahip ülkeler hangileridir?

En Çok Petrol Rezervine Sahip Ülkeler

Petrole olan talep arttıkça, fiyatlardaki dengesizlikler ve ülke politikaları petrole olan ilginin artmasına neden olmaktadır. Dünya üzerinde güneş, toprak ve rüzgâr enerjisine olan eğilim artsa da, hala en önemli enerji kaynaklarından birisi petroldür.

Venezuela Petrol Rezervi Ne Kadar?

En çok petrol rezervine sahip ülkeler arasında başı Venezuela çekmektedir. 300 milyon varilden fazla kanıtlanmış rezerve sahip bu ülkenin petrol kaynağı 2012 yılında keşfedilmiştir. Ancak Venezüela’nın petrolünün çıkarılması maliyetli ve zahmetlidir. Çünkü petrol kaynakları katran kumulları içerisinde yer almaktadır.

Suudi Arabistan Petrol Rezervi Ne Kadar?

Suudi Arabistan’ın petrol rezervi 266 milyondan fazladır. Venezuela’nın aksine Suudi Arabistan’ın petrolleri geleneksel olarak erişebilir petrol kuyularıdır. Bu nedenle de petrol çıkarım maliyeti de düşüktür.

Kanada Petrol Rezervi Ne Kadar?

Kanada, dünyada en çok petrol rezervine sahip ülkeler arasında yer almaktadır. Ülke, Alberta eyaletinde yer alan petrol kumu yatakları şeklinde 169 milyon varil petrol rezervine sahiptir. Bunun yanında ülkenin geleneksel olarak erişilebilen petrol rezervleri de yine Alberta’da bulunmaktadır.

İran Petrol Rezervi Ne Kadar?

İran, yaklaşık 160.000 milyon varil kanıtlanmış rezerve sahiptir. Bu da küresel petrol kaynakları açısından önemli bir durumdur. Ülkede petrol ilk kez 1908 senesinde üretilmiştir. Şu anki çıkartılma oranı ile İran petrolünün 100 yıla yakın süreceği tahmin edilmektedir.

Irak Petrol Rezervi Ne Kadar?

Irak, dünyanın en büyük ham petrol rezervine sahip bir ülkedir. Ancak son dönemlerde yaşanan sivil huzursuzluklar ve askeri işgaller nedeniyle Irak’ın sahip olduğu petrol rezervleri ile ilgili anlamlı bir çalışma yapmak mümkün olmamıştır. Bu nedenle Irak’ın petrol varlıkları sıralamasını belirlemek için kullanılan veriler dahi, en az üç yıl önce gerçekleştirilmiş iki boyutlu sismik araştırmalara dayanmaktadır.

Kuveyt, arazi bakımında küçük bir ülke olmasına rağmen hatırı sayılır miktarda petrol rezervine sahiptir. Ülkenin 70 milyar varil petrolü ise, dünyanın en büyük ikinci petrol sahası olan Burgan’da yer almaktadır.

Birleşik Arap Emirlikleri Petrol Rezervi Ne Kadar?

En çok petrol rezervine sahip ülkeler arasında Birleşik Arap Emirlikleri de yer almaktadır. Ülkenin petrolünün büyük bir kısmı Gavar Sahası ve Zakum bölgesinde bulunmaktadır. 1958 yılında keşfedilen BAE petrolü, ülkenin yüksek bir yaşam standardına sahip olmasını sağlamıştır.

Petrol rezervi bakımından zengin ülkeler yukarıda bahsedilenler ile sınırlı değildir. Rusya-80.000 milyon varil, Libya-48.336 milyon varil ABD– 39.230 milyon varil petrol rezervi ile en çok rezerve sahip ülkeler arasında yer almaktadır.

Petrol rezervleri net biçimde bilinmediğinden analizler ve tahminler üzerinde bir aralık verilmektedir. Bugün petrol rezervini bütün imkanlarıyla çıkaran ve ihraç eden ülkeler olduğu gibi stratejik hareket ederek arzı artırmayan ülkelerde mevcuttur.

Ekonomi forum sayfamıza buradan erişebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları