En Fazla Rezervi Olan Ülkeler 2019

0 659

Hiçbir ülke gerekli nakit bulundurmadan ticaret savaşlarına katılamaz. Rezerv dediğimizde aklımıza ilk olarak altın gelse de aslında ülkelerin dolar rezervi en önemli kıyas unsuru olmuş durumda. En fazla dolar rezervine sahip olan ülkeler 2019  listesinde bulunan Çin, ABD’nin rezervi çok olmamasına karşın kıran kırana geçen bir yarışta bulunuyor. Likit rezervleri sadece ticaret savaşlarında değil aynı zamanda siyasi savaşlarda da önemlidir. En çok parası olan ülke daima en çok güvene sahiptir. Özellikle ekonomik dalgalanmalardan etkilenmemek ve riski azaltmak için her devlet dövizleri fazla bulundurmaktadır. Çin yeteri kadar dolar biriktirdiğinde kendi para birimi olan Yuan’ı da etkileyebilir.

Çin gibi elinde fazla dolar biriktiren ülkeler, daha esnek olarak, istedikleri alanda risk alabilirler. Bazı durumlarda stratejik olarak kullanılabilmektedir. Örneği Japonya Çin ile rekabet etmek için ürettiği ürünleri daha ucuz hale getirebilir. Fakat bunu yapmak için kendi nakit kaynaklarını doğru kullanması gerekmektedir. Çin elindeki tüm dolar kaynaklarını piyasaya sürse, doların değerini düşürebilir. Fakat bu ekonomik durumu bozacağından büyük rezervlerini daha dengeleyici siyasette kullanır. Herkes en fazla nakit rezerve sahip ülkeler arasında ABD olmasını bekler. Fakat bu böyle değil. Gelin en çok doları olan ülkelere beraber bakalım.

En Fazla Nakit Rezerve Sahip Ülkelerin Listesi

1-Çin:  3.09 Trilyon Dolarla birinci sıradadır. Hazır giyim, çay, petrol ürünleri, pirinç ve ham ipek önemli ticaret kaynaklarındandır. Turizm gelirleri de bir hayli fazladır.

2-Japonya: 1.24 Trilyon Dolar rezervine sahiptir. İthalat ve ihracatta lider ülkelerdendir. Otomotiv, demir-çelik sektöründe gelişmiştir.

3-İsviçre: 744 milyar dolar rezervine sahiptir. Yaşam kalitesi üst düzeydedir. İhracat gelirleri bir hayli fazladır. Bunu da yerli ürün fazlalığından karşılar.

4-Suudi Arabistan: Petrol zengini ülkeler arasındadır. 496 milyar dolar rezervine sahiptir. Devlet gelirlerinin neredeyse tamamı petrolden karşılanır.

5-Tayvan: 462 milyar dolarla en fazla nakite sahip olan ülkeler arasında 3. Sıradadır. Hayvan ürünleri, petrol, tekstil ve elektrik ürünlerinde önemli işler yapmaktadır.

6-Hong Kong: 425 milyar dolarlık nakit bulundurmaktadır.

7-Güney Kore: 399 Milyar dolar rezerviyle 7. Sıradadır.

8- Rusya: Sahip olduğu dolar rezervi 382 milyar dolardır.

9-Hindistan: Tarım ve bilişim sektöründe lider ülkelerdendir. Bunun yanında turizm ve sağlık alanında da gelişmiştir. Sahip olduğu nakit rezervi ise 374 milyar dolardır.

10-Singapur: Dolar rezervi 287 milyar dolardır.

11-Tayland: 199 Milyar Dolar ile tarihinin iyi dönemlerinden birini yaşamaktadır.

12- Meksika: 171 Milyar Dolar seviyesindedir

13- Birleşik Krallık: 160 Milyar Dolar

14- Çek Cumhuriyeti: 142 Milyar Dolar olup AB üyesi olması ile Çek ekonomisi ivme yakalamıştır.

15-Endonezya: 117 Milyar Dolar

16-Amerika Birleşik Devletleri: 115 Milyar Dolar olup rezerv kavramı ABD için fazlaca bir anlam ifade etmemektedir. Rezerv para birimi basma gücünü elinde tutan ABD merkez bankası (FED) sayesinde rezerv tutmak onlar için bir değer taşımamaktadır. Bu ayrıcalığa sahip tek ülkenin ABD olduğu da unutulmamalıdır.

17-İsrail: 115 Milyar Dolar olup çoğunluğu yabancı yatırımcı ve ihracat kaynaklıdır. Bunun yanı sıra ithalat miktarı da oldukça düşüktür.

18- Polonya: 112 Milyar Dolar seviyelerindedir. Son dönemde nispeten istikrarlı bir artıştan bahsetmek mümkündür.

19-Malezya: 100 Milyar Dolar olup anlık olarak hareketli denilebilecek bir konumda değildir.

20- Birleşik Arap Emirlikleri: 99 Milyar Dolar seviyesindedir. Petrol satışı toplam rezerv kaynakları açısından lokomotif konumdadır.

21- Kanada: 84 Milyar Dolar ile nüfusuna oranla oldukça yüksek rezerv miktarına sahiptir

22- Libya: 81 Milyar Dolar düzeyindedir.

23- Cezayir: 80 Milyar Dolar seviyelerindedir.

24- Türkiye: Son olarak Türkiye’nin dolar rezervi 73 Milyar Dolar’dır.

Güncel ekonomi forum sitemizde değerli yorumlarınızı aktarabilirsiniz. Dünyanın en zengin aileleri yazımıza buradan erişebilirsiniz. 

 

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları