Euro en fazla kaç lira olur?

0 260

Döviz kurlarının hareketliliği bizim gibi ekonomileri için oldukça büyük bir sorundur. Öyle ki, Ülkemiz, ekonomik faaliyetleri bakımından neredeyse tamamen dışa bağımlı bir sisteme sahiptir. Üretim faaliyetlerimiz dahil olmak üzere, bir çok ihtiyacımız yabancı kaynaklarda karşılanır ve bu nedenle döviz ihtiyacımız oldukça fazladır. Euro, her ne kadar ülkemizin en çok kullanılan yabancı para birimi değilse de, dünyaca geçerli bir döviz türü olmasından dolayı, en az dolar kadar etkin biçimde kullanılır. Elbette Euro kuru, bu nedenle ekonomik faaliyetlerimiz bakımından önem arz eder. Son günlerde artış eğiliminde olan yabancı para birimleri içerisinde en çok kullanılanlardan bir tanesi olmasından dolayı euro kuru en fazla kaç lira olur sorusu da yoğun biçimde sorulmaktadır. Peki gerçekten Euro kurunun ulaşabileceği maksimum seviye nedir.?

Euro kuru tavan değeri

Döviz kurlarının yerel para birimleri ile kıyaslandığında maksimum değerlerinin, projeksiyona bağlı olarak gösterilebiliyor olmasına karşın, bu değerler kati değerler değildir. Zira ülkemizde dalgalı kur rejimi söz konusudur, kambiyo sistemi değişmediği sürece döviz kuru piyasa koşullarına göre değerini bulur. Euro kuru artması ve azalması, hem yurt içinde hem de yurt dışında gerçekleşen piyasa hareketleri ile ilişkilidir. Kur, bu para birimini yerel para birimi ile alıp satanların vereceği fiyata göre belirlenir. Elbette sade vatandaş alım satım yaparken teklifte bulunma kabiliyetine sahip değildir. Kurun değerini belirleyen miktarlar çoğunlukla milyar cinsinden değerlerdir. İçerideki enflasyon, borçlanma oranı ve faizlerde üzerinde etkili olabilir. Tüm bu değerlendirme kriterleri dikkate alındığında, mevcut şartlar altında euro para biriminin azalma eğiliminden bahsetmek oldukça zordur. Ancak Yükseliş eğiliminde olan yabancı para birimlerine kesin bir üst limit de beyan edilememektedir. Her ne kadar bazı ekonomistler, kötü senaryolar halinde bu para biriminin 15 liraya kadar ulaşabileceğini beyan ediyor olsa da, bunu kesin olarak söyleyebilmek mümkün değildir.

Genel geçer yaklaşım, ekonomik değerlerin bu seyrinde sürmesi halinde, Euro kurunun yıl sonunda 8 lira civarında olacağına odaklanmaktadır. Olağan dışı haller halinde bu rakamın marjinal biçimde değişebileceğini de dikkate almak gerekir.

Konuyla ilgili olarak ekonomi forum sayfamızı ziyaret edip görüş bildirebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları