Ev Fiyatları Düşecek mi 2019?

0 1.252

Ev Fiyatları Düşecek mi Yükselecek mi?

Özellikle 2018 yılının son çeyreğinde oldukça sıkıntılı bir ekonomik tablo ile karşı karşıya kaldık. Artan mal ve hizmet fiyatlar, döviz kurunun yükselmesi, üretimin yavaşlaması, işten çıkarmaların orta büyüklükteki firmalara yansıması ile birlikte toplumsal karamsarlıkta arttı. Her şeyin fiyatı artarken ev fiyatları düşecek mi 2019 yılında ne yönde hareket edecek soruları sorulmaya başlandı.

Merkez Bankası para politikası kurulu artan döviz kurunu baskılayabilmek için faiz oranlarının artırdı. Bu gelişmeyle birlikte ev ve araba gibi kredi kullanmadan alınabilmesi çok zor olan mülklerin satışları da azaldı. Sıfır otomobil satışları %40’dan fazla azaldı, otomotiv sektörüne can verebilmek için ÖTV indirimi gibi çözümler üretildi. Peki ev satışları ne durumda? Gayrimenkul fiyatları yükselecek mi? Yoksa düşecek mi?

TÜİK istatistiklerine bakacak olursak gayrimenkul satışlarında olumlu ya da olumsuz bir değişiklik yok. Yani geçen yılın aynı ayında ne kadar satış yapılmışsa yine aynı veya yakın miktarlarda satış gerçekleşmiş. Ancak bu istatistik tek başına anlamlı bir sonuç vermeye yetmiyor geçen yılın aynı ayına göre konut arzı %20’den fazla artmış. Yani arz ve talep dengesi talep düşüşü nedeniyle bozulmasa da yüksek arz nedeniyle bozulmuş durumda.

İşte bu arz fazlasını dağıtmak amacıyla Türk vatandaşı olmayanlara gayrimenkul satın almaları durumunda vatandaşlık verilmesinin kolaylaştırılması için çalışma başlatıldı. 106 sayılı ve 18 eylül 2018 tarihli cumhurbaşkanı kararnamesi ile birlikte Türk vatandaşlığı kazanabilmek için satın alınması gereken gayrimenkul alt sınırı 250.000 dolar alt sınırına inmiştir. Arap Ülkeleri başta olmak üzere tüm üçüncü dünya ülkelerinden yoğun talep olması beklenen bu yasanın ardından bir çok inşaat firması yurt dışında reklam faaliyetlerini hızlandırmıştır.

Vatandaşlık verilmesi için alt sınırı olarak belirlenen 250.000 doların Türk Lirası karşılığı yaklaşık bir milyon civarındadır. Buradan da anlayabileceğiniz üzere ortalama evlerden ziyade lüks gayrimenkul arz edenlere fayda sağlayabilecek bir düzenlemedir.

Ev Fiyatları 2019 Yılında Düşecek Beklentisi Neden Var?

Ülkemizin yaklaşık 5’te 1’i inşaat sektörü üzerinden geçimini sağlıyor. Dünyanın hiç bir yerinde böyle bir istatistik mevcut değil ve uzun yıllarda olacak gibi durmuyor.Bugüne kadar yatırım amaçlı alınıp değerlenir o zamana kadar da kiraya veririm düşüncesiyle ev almak kısmen mantıklıydı. Bugün ise konut kredisi faiz oranları inanılmaz düzeyde. Yalnızca 400 bin TL ve 10 yıl vadeli kredi çektiğiniz takdirde ödemenin gereken miktar bir milyon liradan fazladır! İşte endişe verici olan da bu bu denli yüksek faizlerden uzun süre ev satmak mümkün olmayacaktır. Zaten mevcut olan emlak balonu bir de bu faiz oranlarıyla uzun süre dayanabilecek gibi durmuyor.

Sürekli sıfır konut arzının artması, kredisi ödenemediği için bankadan satılık konumundaki evlerin çoğalması vb bir çok faktöre bakarak bir sonuca varabiliriz.Ev fiyatları düşecek önermesi yanlış değil evet düşecek ama nakit paranız varsa. Eğer kredi çeker alırım düşüncesindeyseniz artan faiz oranlarıyla birlikte bir kaç yıl öncesinden çok daha fazla maliyetlere katlanmanız gerekmekte.

Yalnızca ev fiyatları değil tüm gayrimenkul fiyatları, bazı semtler hariç, uzun süre boyunca ya mevcut konumunu koruyacak ya da aşağı yönlü hareket edecek demek hayalci olmaz. Yazımız bir yatırım tavsiyesi olmayıp yalnızca istatistiklerin yorumundan ibarettir. Daha fazlasını forum adresimizde bulabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları