Faiz Koridoru Nedir? Nasıl uygulanır?

1 730

Faiz Koridoru Türk İcadı mı?

Merkez Bankaları, aracılığıyla para politikası belirleyen, uygulayan ve bu politikalar sonrasında belirli faydalar elde etmeyi hedefleyen kurumlardır. Bu hedefler enflasyonu düşürmek, işsizlik oranını azaltmak, durağanlığı sonlandırmaktır. Gecelik veya haftalık borç verme faiz oranları ile gecelik veya haftalık borç alma oranları arasındaki fark faiz koridoru olarak tanımlanmaktadır. Bu ilişkide borç veren merkez bankası, borç alan ise ekonomide faaliyet gösteren bankalardır.

Faiz koridoru da merkez bankalarının amacına ulaşabilmek için kullandığı modern para politikası araçları arasındadır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Eski Başkanlarından Erdem Başçı yaptığı açıklamada ‘‘Türk icadıdır’’ diyerek bu enstrümanın ilk kez TCMB tarafından kullanıldığını iddia etmiştir. İlk kez hangi merkez bankası uyguladı maalesef elimizde net bir bilgi mevcut değil ancak Interest Rate Corridor adı altında faiz koridoru kavramının Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu tarafından desteklenen akademik yayınlarda kullanıldığı bilinmektedir.

faiz-koridoru-grafik

Faiz Koridoru Ne İşe Yarar?

Enflasyonu kontrol altında tutmayı amaçlayan bir çok ülke gibi Türkiye’de bu yöntemi kullanmaktadır. Koridorun bant aralığı genişledikçe merkez bankasının esnekliği artacak, bant dar tutulduğunda ise tam tersi şekilde hareket imkanı kısıtlanacaktır. Üst faiz oranı aynı zamanda bankaların mevduat sahiplerine vereceği maksimum faizinde sınırını çizmektedir.

Faiz koridoru uygulamasıyla tasarruf eğilimi, harcama eğilimi, yatırım miktarı, borçlanma eğilimi gibi  hususlara etki edilebilir. Örneklendirmek gerekirse TCMB gecelik faiz oranı düşürüldüğü takdirde tasarruf eğilimi azaltılacak harcama eğilimi de artacaktır.

Yazıyla ilgili üye olmadan yorum yapabilir veya forumda başlıkta açabilirsiniz.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları