Fındık fiyatları artar mı

0 1.136

Fındık Fiyatları yükselir mi? Türkiye fındık üretimi kaç bin ton? Dünya fındık üretimi kaç ton?

Fındık Fiyatları Artar mı?

Dünya’nın lider fındık üreticisi ülkemizde sıkça tartışılan bir tarım ürünü olan fındık fiyatları önümüzdeki nasıl değişecek? Öncelikle sayısal bir takım verileri sunarak başlayalım; Dünya fındık üretiminin 2017 yılı itibariyle %73’ü Türkiye’de üretilmektedir. Üretilen fındığın %81’lik kısmı sanayide kullanılmakta %15’lik kısmı ise kuruyemiş olarak tüketilmektedir.

Ülkemizin Üretim Miktarı Sabit, Dünya Fındık Üretimi Artıyor

Ülkemizin fındık üretim miktarı yıllık 650 bin ton civarında seyrediyor. Dünya fındık arzı ise bir milyon tona çok yakın. Bu tabloya bakınca Türkiye’nin fındık fiyatlarında tek belirleyici olması gerekiyor peki neden Türkiye fındık fiyatlarını belirleyemiyor?

  • Çok fazla fındık üreticisi var ve üretim miktarları çok az fındık arzı kontrol edilemiyor
  • Fındık üretim maliyetleri çok yüksek
  • Fındık işleyen, çikolata, bisküvi gibi ürünleri üreten yerli bir Dünya markası mevcut değil
  • Kırk yıl ve üzeri yaşlardaki fındık ağaçları yenilenmiyor
  • Fındık sağlıklı şekilde depo edilemiyor

Türk fındığının en temel sorunlarını yukarıda belirttik, burada sayamadığımız  ancak üreticilerin çare bulamadığı başka sorunlarda elbette mevcut. Dünya fındık üretimi Çin, Amerika, Bulgaristan ve Gürcistan gibi ülkelerin pazara yoğunlaşmasıyla yalnızca 5 sene içerisinde katlanarak artacak. Dünya fındık üretimi 2017 yılı itibaiyle bir milyon ton sınırına dayandı yalnızca 2022 yılında bu sayının 2 miyon tonu geçmesi bekleniyor. Dünya fındık üretimi neden artıyor? Kırılmış fındığın fiyatı ortalama 7-8 dolar bandında alınıp satılıyor her ne kadar üreticiyi menun etmese de satın alan sanayici için oldukça yüksek bir fiyat. Fındığın ikamesi olan badem ise 3-4 dolardan işlem görüyor.

Fındık Üretiminde AR-GE Gerekli

ABD bademin alternatifi olan fındık üretimini de ele almak istiyor ve fındık türlerinde verimi artıran çalışmalar yapıyor. Çin ise tüm iklim koşullarında yetişen prototipler geliştirmiş durumda. Ferrero ise Gürcistan’da fındık yetiştirilmesi ve fındık tarımını geliştirmek için çalışmalar yapıyor. Bütün bu gelişmeler karşısında Türkiye eğer fındık üretiminde zirvede kalmak istiyorsa kesinlikle fındık üzerinde verim ve kalite artırıcı çalışmalara başlamak zorunda.

Fındık Fiyatları Artar Mı?

Bütün bu değerlendirmeler karşısında şunları söylemek yanlış olmayacaktır: Kısa vadede fındık fiyatları yükselse dahi önümüzdeki yıllar kg/tl bazlı fiyatlar yukarı yönlü hareket etmeyecektir. Bu yüzden üretim miktarının kesinlikle artırılıp üreticinin toplam kazancının maksimize edilmesi gerekmektedir.Paramız yabancı paralar karşısında değer kaybetmesine rağmen fındık fiyatları Türk Lirası bazında dahi artmıyor. Bu ayrıntı bize geleceğe dair önemli bir ipucu vermekte daha geç olmadan yetkililer fındık verimini, depolama kalitesini artıran çalışmalara başlamalıdır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları