Gayri Safi Milli Hasıla Nedir?

Gayri Safi Milli Hasıla Nedir? Nasıl Hesaplanır?

0 1.033

GSMH Nedir?Gayri Safi Milli Hasıla Ne Demek?GSMH Nasıl Hesaplanır?

Ülkelerin ekonomik durumlarına ilişkin değerlendirmeler yapılırken kullanılan belirli kavramlar mevcuttur. Bunların başında gelenler gayri safi milli hasıla (GSMH), gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH), dış borç, cari açık olarak belirtilebilir. Bu kavramlarda GSMH nedir bunu açıklamaya çalışacağız. Sıklıkla merak edilen “Gayri safi milli hasıla nasıl hesaplanır?” sorusunu da formülü üzerinde açıklayacağız.

“GSMH = GSYİH + yurt dışında çalışan vatandaş üretimleri – ülke içindeki yabancı üretimleri”

Formülde net olarak görebileceğiniz üzere GSMH vatandaşlık temelli bir hesaplama yapar. Yani Dünya’nın neresinde olursanız olun eğer ki bir üretim yapıyorsanız ve GSMH hesabı yapan ülkenin vatandaşıysanız hesapta üretiminiz yer alacaktır. Örnek üzerinden açıklayalım. Türkiye’nin Gayri safi milli hasılasını hesaplamaya çalışıyoruz diyelim ki Türkiye’nin GSMH’ni hesaplıyoruz. Öncelikle Türkiye’de GSYİH hesaplanır ardından Türk vatandaşı olmayıp ülkemizde üretim yapan tüzel kişi ve gerçek kişilerin üretimleri çıkarılır. Ardından ise Türk vatandaşı olan ancak yurt dışında üretim yapan tüzel kişiler ve gerçek kişilerin üretimleri eklenir. Tam olarak ortaya çıkan sonuç Türkiye’nin Gayrisafi milli hasılasını verecektir.

Uluslararası ticaretin artması, gümrük duvarlarının alçalması, vatandaşlık bazlı yapılacak bir hesabı işlevsiz kıldığı için yıllardır GSMH hesaplanmamaktadır. Bunun yerine ülkelerin ekonomik durumunu ölçmek için GSYİH kullanılmaktadır. Hemen altta yer alan başlığı kullanarak ilgili konuda daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.

“Gayri safi yurtiçi hasıla nasıl hesaplanır?”

Gayri Safi Milli Hasıla Hesabına Neler Dahil Edilir?

  • Tarımsal üretim
  • Sanayi
  • İnşaat
  • Ulaştırma
  • Haberleşme
  • Danışmanlık hizmetleri
  • Bilgi teknolojileri

Yukarıda sayılan sektörler ülkelerin üretiminin çoğunluğunu oluşturan kalemlerdir. Bu üretimin nerede gerçekleştiği ise hesaplamada önemi olmayan bir detaydır. Ülkemiz dahil Uluslararası Para Fonu, Dünya Bankası gibi kuruluşlar içim artık kullanılan bir değer olmadığını belirtmek uygun olacaktır.

Konuyla ilgili fikir belirtmek, tartışmalar katılmak veya güncel ekonomik gelişmeleri takip etmek için forum tercihiniyap.net adresini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

 

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları