Geç Likidite Penceresi Nedir?

0 809

İşlem gününün sonunda Bankalara, Merkez Bankası tarafından tanınan en son fonlama şansı olarak tanımlanabilir. Orijinal adı ise ‘‘late liquidity window facility’’ olarak kullanılmaktadır, kısaltması ‘‘GLP’’ şeklindedir. Hemen belirtmekte fayda var ki hiçbir banka geç likidite penceresi aracılığıyla borçlanmak istemez çünkü uygulanan faizler piyasanın o gün ki düzeyinin çok üzerindedir.

Geç likidite penceresi, uygulama zamanı her gün 16.01 itibariyle başlayıp 17.00 itibariyle kapanmaktadır. İşte bu bir saatlik süre zarfında günlük hesaplarını tutturamayan, tahmininden fazla parayı borç veren Banka’nın Merkez Bankasına aktarması gereken miktarı temin edebileceği son imkânıdır. Bu yüzden Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası geç likidite penceresi borç verme ve alma oranlarını oldukça farklı belirlemiştir. TCMB geç likidite ile para kabul faizi yoktur yani bu yöntemle bankalar TCMB’den faiz alamamaktadır. Bankalar GLP ile borçlanmayı arzu ettikleri takdirde ise %10,001 üzerinden borçlanmaktadır ki bu oran normalin çok üzerindedir. Bugüne kadar toplam bu yöntemle borçlanılması on kez dahi gerçekleşmemiştir.

geç-likidite-penceresi-hakkında

Geç Likidite Penceresi Faiz Oranı Nedir?

Sık kullanılmadığı için değiştirilmesinin ekonomiyi etkilemesi de pek mümkün değildir. TCMB tarafından, 2016 yılının kasım ayında alınan karar ile belirlenen, yukarıda belirttiğimiz oranlar hala korunmaktadır. TCMB uyguladığı Geç likidite penceresi faiz oranı politikası ile bu yöntemi kullanmaya mecbur kalacak şekilde plansız hareket etmemeleri gerektiğini bankalara belirtmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası konumunda olan FED’de benzer şekilde bu yöntemin kullanılma oranını düşük tutmak amacıyla işlem günü içerisinde borçlanmayı daha cazip hale getirmiştir. Ancak FED bu konuda TCMB kadar katı davranmamaktadır.

Forumdaki güncel ekonomik gelişmeler başlığı ilginizi çekebilir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları