Genişletici Para Politikası Nedir?

1 4.108

Genişletici Para Politikası Etkileri Nelerdir?

Hane halkının talep gücünü artırmak, piyasalarda paranın daha hızlı dolaşmasını sağlamak amacıyla ekonomiye daha fazla miktarda para arz etmeye genişletici para politikası (expansionary monetary policy) denir. Ekonominin durgunlaştığı, işsizliğin arttığı dönemlerde Merkez Bankalarının 2007 sonunda etkileri görülmeye başlayan bankacılık krizi gibi dönemlerde uygulamayı tercih ettiği bir politikadır. Yaygın kullanılan diğer bir ismi ise gevşek para politikasıdır.

Para arzının artması veya genişletici para politikası uygulanması olumlu etkilerinin yanı sıra bir takım olumsuz etkilere de sahiptir. Bunların en başında enflasyon tehlikesi gelmektedir. Bu sebeple ne zaman uygulanacağı konusu oldukça ciddi analizler gerektirmektedir aksi takdirde uzun dönemde yüksek ve dirençli enflasyon kaçınılmazdır.

Genişletici para politikası hangi durumlarda uygulanır?Resesyon dönemleri! Paraya erişimin kolaylaşması faiz oranlarını düşürecek, reel sektörlerin finansmana ulaşma maliyetleri daha düşük seviyelere inecektir. Böylece piyasalardaki resesyon yani durağanlaşma nihayete erecektir.

Genişletici Para Politikası Sonuçları Nelerdir?

Genel anlamda genişletici veya gevşek para politikasının sonuçları: Tam istihdam seviyesine yaklaşmak yani işsizliğin azalması, talep gücünün artmasına bağlı olarak fiyatlar genel seviyesinin artması(enflasyon), daha kolay finansman sebebiyle yeni girişimlerin oluşması olarak sayılabilir.

Hemen üstte yer alan grafikte de para arzının olası etkilerini görebildiğiniz. Genişletici para politikası bankaların zorunlu karşılık oranları düşürülerek, Merkez Bankası tarafından devlet tahvili satın alınarak, reeskont oranları azaltılarak veya bu para politikası araçları aynı anda uygulanarak kullanılabilir.

Konuyla ilgili düşüncelerinizi yorum kısmından bize ulaştırabilirsiniz. Birçok konunun konuşulduğu forum kısmında başlık açabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları