Goldman Sachs Nedir?

0 463

Ticari faaliyetlerde bulunmak isteyenler belli bir kaynağa ihtiyaç duymaktadır. Ellerinde yeterli kaynak olmaması durumunda ise destek almaları gerekir. Bu destekler için genellikle ilk başvurulan yer bankalar olmaktadır. Bir banka çeşidi olan yatırım bankacılığı ise farklı sektörlere hizmet etmek için kurulur. Adından da anlaşılacağı üzere yatırım yapacak kişi ve kuruluşlara fon sağlamak, yatırım bankalarının ilk amacıdır. Ayrıca bu bankalar sadece ilk kuruluş aşamasında değil, ticari faaliyetlerin sürdürüldüğü sürece de desteklerine devam ederler. Bu doğrultuda hizmet sunan dünyaca ünlü yatırım bankalarından birisi de Goldman Sachs’tır. Peki, Goldman Sachs ne zaman kurulmuştur?

Goldman Sachs Nedir, Ne Zaman Kurulmuştur?

Goldman Sachs, 1869 senesinde Marcus Goldman tarafından New York’ta kurulmuş çok uluslu yatırım bankasıdır. Bu yatırım bankasının sunduğu faaliyetler arasında, kurumsal müşterilere yatırım bankacılığı hizmeti yer almaktadır. Ancak Goldman Sachs’ın sunduğu hizmetler bunlar ile sınırlı değildir. Banka aynı zamanda finansal danışmanlık ve finansal yönetim konularında da servisler sunmaktadır. Wall Street’in 1 Numaralı İş Bitiricisi olarak da bilinen Goldman Sachs, dünyanın en önde gelen yatırım bankalarından birisi olarak bilinir. Dünya devletlerine, kurumlara ve bireylere; birleşme, satın alma, yüklenim, danışmanlık ve varlık yönetimi hizmetleri konularında destek sunmaktadır. Şirket, aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nin önemli bir borsa aracısıdır.

Goldman Sachs, 2007 ve 2008 yıllarında yüksek riskli Mortgage krizi sırasında piyasanın çökeceğini öngörmüştür. Bu sayede Mortgage destekli tahvilleri açığa satarak oldukça büyük karlar elde etmiştir. 1999 senesinde ise halka arz olan Goldman Sachs hisse senedi; 2007 senesinin Ekim ayında 244,98 Dolar seviyesini, 2008 senesinin Kasım ayında ise 55,16 Dolar dip seviyesini test etmiştir.

Son yıllarda Fortune 500’deki geleneksel şirketlerin teknoloji startupları ile gerçekleştirdiği anlaşmaların sayısını üç katına çıkarmayı başaran Goldman Sachs, bu konuda Google ile yarışır bir duruma gelmiştir. Bunun yanında Fortune 500’de yer alan geleneksel şirketlerin unicorn portföylerine bakıldığında en üstte bu şirketi görmek mümkündür. Ayrıca bu yatırım bankası, yapay zekaya yatırım yapan geleneksel şirketler arasında ise ikinci sırada yer almaktadır.

Güncel ekonomi forum için tıklayınız.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları