Hangi Mesajlaşma Uygulaması Daha Çok Kullanılıyor?

0 1.391

Birkaç yıl öncesine kadar herkesin vazgeçilmezi olan sms artık hayatımızda bir yer tutmuyor. Öyle ki telefon operatörlerinin tarife paketlerinde kaç sms yer aldığına artık bakmıyoruz dahi.  Artık herkes mobil mesajlaşma uygulamalarını kullanıyor üstelik her telefondan birden fazla mobil mesajlaşma uygulaması mevcut. Bunların başında pazara ilk gien avantajının da etkisiyle şüphesiz watsapp geliyor.

Dünya çapında bir tekel olmaya oldukça yakın olan watsapp tek başına bunu başaramasa da Messenger ile aynı ekonomik bütünlüğün bir parçası olduğu düşünülürse işler değişiyor. Çin, İran, Güney Kore, Etiyopya, Tayland gibi birkaç başına buyruk ülkeyi saymazsak watsapp Messenger biraderlerin tüm Dünya’da en yaygın kullanılan uygulama olma özelliğini koruduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

En yaygın ikinci mesajlaşma uygulama hangisi?

Watsapp’ın  pazara ilk giren olma avantajını ve messenger’ın facebook tarafından zorla indirtildiği gerçeğini saymazsak diğerlerinden ayıran fazlaca bir özelliği mevcut değil. Uçtan uca şifreli mesajlaşma özelliğini de pazara telegram tarafından kazandırıldığı hesaba katılırsa watsapp Messenger ikilisini bu denli yaygın kılanın yalnızca ağ etkisi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Dünya Çapında En Çok Kullanılan Mesajlaşma Uygulamaları

1.Watsapp %56,2

2.Messenger %29,2

3.Viber %4,2

4.Line %3,1

5.Wechat %1,2

6.Telegram %1,1

7.Kakao Tolk %1,05

8.İMO %0,8

9.Zalo %0,7

10.BBM %0,3

Yerli mesajlaşma uygulamamız olan bip ise maalesef listede kendine yer bulamıyor. Üstelik ülkemizde en yaygın kullanılan en mesajlaşma uygulamaları arasında da ilk 3’e giremiyor. Durum ülkemiz için üzücü ancak kullanıcılara bu durumun sebebi sorulduğunda en büyük endişenin kişisel verilerin ve iletişimin gizliliği güvenliği konusunda olduğunu öğreniyoruz.

Dijital endüstri alanına uzun süre sırt çevirmenin ve ardından gelen geç hamlelerin faturasının yanı sıra hukuki güvenlik endişesini aşamamanın maliyetini de yüklenmek zorunda kalıyoruz.

Watsaapp’ın oldukça iyi alternatifleri olduğu ve bu uygulamaların da aynı görevi rahatlıkla yerine getirebileceğini söylemek mümkün. Ancak kullanmaya kalktığımızda  karşımıza şu sorun çıkıyor bu uygulama ben hariç kimler de var? İşte bu durumun adı “network effect” yani “ağ etkisi” olarak ifade ediliyor. Bu yüzden pazara yeni giren mesajlaşma uygulamaları yaygınlaşma sorunu yaşıyor elbette bunu bir doğal sonucu olarak ortaya çıkan “kazanan hepsini alır” orjinali “winner take all” prensibi işliyor. Yani watsapp pazar payı görünüşte %56 düzeyinde ama etkisi kesinlikle çok çok fazla.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları