Kredi Kartı Asgari Ödeme Hakkında Merak Edilenler

0 537

Kredi Kartı Asgari Ödeme Nedir?

Hesap kesim döneminden kredi kartı ekstreniz genellikle e posta veya kağıt üzerine basılı şekilde size ulaştırılır. Burada toplam borç, dönem borcu ve asgari ödeme tutarı olarak tanımlanan üç farklı rakam göreceksiniz. Kartınızla yaptığınız ancak vadesi gelmeyen alacaklarında yer aldığı kalem toplam borç hanesini oluşturur, vadesi gelen borçlarınız dönem borcu kalemini oluşturur, son olarak asgari ödeme tutarı ise son ödeme tarihinde yapmanız gereken minimum ödeme tutarını belirten kısımdır.

Kredi kartı asgari ödeme miktarı, bankaların müşterisine icra takibi başlatmamak için tahsil etmesi gereken en düşük miktardır. Asgari ödeme tutarı eğer kartınız bir yıldan eskiyse dönem borcunun yüzde otuzu, bir yılını doldurmadıysa %40’ı kadardır. Basit bir örnek vererek açıklayalım, dönem borcunuz 1.000 TL olsun eğer kartınız alalı bir yıldan fazla zaman olduysa asgari ödeme tutarınız 300 TL olarak eğer kartınızı almanızın üzerinden bir yıl geçmediyse 400 TL olarak belirlenir. Aradaki farkın sebebi banka ile müşterisi (mudi) arasındaki sadakat veya güven  ilişkisi gibi düşünülebilir.

Kredi Kartı Asgarisi Ödenmezse Ne Olur?

Neredeyse hepimizin dönem dönem başına gelen üzücü bir olaydır borçlarımızı ödeyememek. Öyle dönemler olur ki bırakın dönem borcunu asgari ödeme tutarını ödemek dahi imkansızdır. Peki kredi kartı asgarisi ödenmezse ne olur? Öncelikle şunu belirtelim Türkiye’de ertesi gün icra süreci başlatacak bir tane bile banka mevcut değildir. Banka müşteri hizmetleri sizinle iletişime geçip belirli bir tarih vermenizi talep edecektir eğer belirli bir tarih verip ödeme taahhüdünde bulunursanız bu tarihe kadar tekrar rahatsız edilmezsiniz.

Diyelim ki 1 ay kart asgarisi yatırmadınız yine icra süreci başlamaz ancak banka avukatı ile muhatap olursunuz. İcra süreci için belirli harçlar yatırmak gerekeceği için banka avukatı genellikle tercih etmez ama elbette tutara bağlı olarak her şey değişecektir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız sizinle muhattap olan kişilere gelir gider durumunuzdan bahsedip gerekçeleriniz sakince anlatın ve iyi niyet göstergesi olarak az da olsa ödeme yapmaya çalışın.

Eğer bir takvim yılı içerisinde 3 defa asgari tutarın altında ödeme yaparsanız kredi kartı limiti artırım talebi bankacılık mevzuatı gereği yerine getirilemeyecektir. Yine benzeri bir şekilde kredi kartı borcu nedeniyle icra takibi başlatılırsa hakkınızda olumsuz sicil oluşacağından bankalar kredi kartı başvurularınızı büyük olasılıkla reddedecektir. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından tutulan olumsuz sicil kaydı ise düzenli geliriniz olduğunda ve önceki kart borçlarınızı bitirdiğinizde kaldırılacaktır.

Kredi Kartı Asgarisi Ödenirse Faizi Ne Kadar?

Kredi kartı gecikmez faizi, güncel faiz oranlarına göre değişen dinamik bir yapıya sahiptir. Güncel mevduat faizleri arttıkça gecikme faizleri de artacak olup azaldıkça benzer bir şekilde azalacaktır. Hangi bankanın kredi kartını kullanıyorsanız o bankanın internet sitesinde bu bilgiyi bulabileceğiniz gibi önemli bir yükselme olduğunda bankanız sms ve e posta ile size bildirimde bulunacaktır. Her ay hesap kesim tarihinde size ulaştırılan ekstrenizin üzerinde de bu bilgi yine mevcuttur.

Asgari ödeme tutarınızı ödemişseniz toplam dönem borcundan ödenen tutar düşülüp geriye kalan miktar üzerinden gecikme faizi hesaplanır. Bu süreçte kalan borcunuz nedeniyle herhangi bir yaptırıma maruz kalmazsınız.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Kaç Defa Yapılır?

Herhangi bir üst sınır mevcut değil. Yani 3 ay, 6 ay veya 15 ay asgari ödeme tutarını ödeyerek borcunuzun kalan tutarını bir sonraki yıla devredebilirsiniz. Yıllarca yalnızca kredi kartı asgarisini ödeyerek borcunu erteleyen binlerce kişi mevcuttur ve hakkınızda hiçbir takip, hukuki işlem veya başka bir yaptırım uygulanmaz.

Ülkemizde milyonlarca kişi hakkında icra takibi yapılıyor, bir çoğunun alacaklısı konumundaki kuruluşlar bankalar. Şu anda bankadan satılık 40 binden fazla gayrimenkul mevcut üzerinde ipotek bulunan yüz binlerce gayrimenkul var. Harcamalarımızı yaparken dikkatli olmakta fayda var aksi takdirde ağır yaptırımlarla karşılaşmak maalesef mümkün. Güncel ekonomi forum kategorisinde görüş belirtebilir veya merak ettiğiniz konuları sorabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları