Kredi Kartı Limiti Nasıl Artırılır?

0 862

Kredi kartı, günümüzde sıklıkla kullanılan ödeme araçlarından birisidir. Bireylerin satın alma alışkanlıkları üzerinde etkili olan bu yöntem, taksit avantajları nedeniyle oldukça caziptir. Kredi kartlarının yaygın olarak kullanılması nedeniyle bankalar müşterileri için çeşitli fırsatlar sunmaktadır. Bireyler için kredi kartı kullanımı rutin bir hal alsa da, belli durumlarda bu ödeme yöntemini kullanmak mümkün olmamaktadır. Bu durumların başında da kredi kartı limitinin yetersizliği gelir. Kredi kartı limiti sorunu yaşayanlar ise kart limitinin nasıl yükseltileceğini merak etmektedir. Bu doğrultuda kredi kartı limit yükseltme için belli şartlar bulunmaktadır. Bahsedilen şartlar yerine getirildiği takdirde kart limiti yükseltme başvurusu da olumlu sonuçlanacaktır.

Bunların yanı sıra kredi kartı limiti, müşterilerin kredi kartı başvurusu sırasında belgelediği düzenli gelirine göre belirlenmektedir. Bu limit, yakın döneme kadar bankalar tarafından belli periyotlar ile arttırılabilmekteydi. Ancak son çıkan yasaya göre yalnızca kart sahibinin talebine istinaden arttırılabilmektedir. Normal şartlarda borcunuz yoksa ve ödemeleriniz düzenliyse kart limitinizi yükseltmek için talepte bulunabilirsiniz. Fakat gerekli şartları taşımıyorsanız, limit artırım talebiniz olumsuz sonuçlanabilir. Bu durumda şartları sağlamak için bir süre çaba sarf etmeniz gerekmektedir.

Kredi Kartı Limit Yükseltme Yolları

Kredi kartı limit yükseltme işlemleri için internet üzerinden ya da bankanızın şubesine giderek talepte bulunabilirsiniz. Ancak kart limiti yükseltme işlemi öncesinde dikkat etmeniz gereken ise bütçenizdir. Düzenli bir geliriniz olduğu belgeleyebilirseniz kart limitiniz artabilir. Ancak bu işlem öncesinde düşünmeniz gereken en önemli nokta, borcunuzu ödeyip ödeyemeyeceğiniz olmalıdır.

Kredi Notunuzu Yükseltin!

Kredi kartınızın limitini yükselebilmeniz için kredi notunuzun yüksek olmasıdır. Çünkü bankalar, başvurular sırasında genellikle düşük kredi notunu sorun etmektedir. Eğer geçmiş ödemelerinizde sıkıntı yaşadıysanız ve kredi notunuz düşükse, kredi kartı limit yükseltme talebiniz büyük ihtimalle olumsuz sonuçlanacaktır. Bu nedenle başvuru yapmadan önce kredi notunuzu öğrenin ve düşükse düzenli ödeme yapmaya çalışın. Borcunuzu düzenli olarak ödemeniz durumunda zaman içerisinde kredi notunuz yükselecektir. Bu da kredi kartı limitinizin artması için yaptığınız başvurunun olumlu sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Orantılı Talepte Bulunun!

Kredi kartınızın limitini artırmak istiyorsanız geliriniz ile orantısız bir limit talebinde bulunmamalısınız. Çünkü geliriniz 2 bin TL ise 100 bin TL’lik bir kredi kartı limiti talep etmeniz, olumsuz yanıt almanıza neden olacaktır. Çünkü bu talepler bankalar için düşündürücü olmaktadır. Bankalar, gelirinin çok üzerinde limit talebinde bulunan müşterilerinin ödeme yapıp yapamayacakları konusuna şüphe ile yaklaşmaktadır.  Bu nedenle de geliriniz ile orantılı bir limit talebinde bulunmalısınız.

Düzenli Ödeme Yapın!

Bankaların sizi tanıması ve güven duymaları için ilk baktıkları şey ödemelerinizdir. Bu ödemeler arasında kredi ve kredi kartı ödemeleri de yer almaktadır. Ancak düzenli olarak ödemeniz gerekenler bunlar ile sınırlı değildir. Aynı zamanda fatura ve kira ödemeleriniz de düzenli olmalı. Bu anlamda ödemelerinizin unutmanız nedeniyle aksamaması için otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Otomatik ödeme talimatını mutlaka kendi bankanız aracılığı ile yapmalısınız. Çünkü bu, bankadaki işlem hacminizi artıracaktır. Yine hesabınıza yüklü para giriş-çıkışları da bankanızın size güven duymasını sağlayacaktır.

Bankacı maaşlarını buradan öğrenebilirsiniz.

Tüm bunların yanında kredi kartı limit yükseltme için yukarıdaki şartları yerine getirmediğiniz sürece üst üste başvuru yapmaktan kaçınmalısınız. Çünkü bu, paraya ihtiyacınız olduğunu ve ödemelerinizde aksama olacağı algısını oluşturacaktır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları