Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür?

0 392

Kredi kartları, yaşamımızın hemen her alanında maddi destekçimiz olan unsurlardır. Bu kartların maksimum kullanılabilecek bir limiti bulunmaktadır. Ancak kart sahibi kişiler, yetersiz olduğu düşüncesiyle bu limiti yasal belgeler ile kanıtladıkları gelirleri ile yükseltebilmektedir. Böylece ilk yıl 2 katı olan kredi kartı limiti, sonraki yıllarda 4 katına çıkabilmektedir. Aslına bakılırsa kart limitindeki artışın kişilerin belgelenmiş gelirleri ile paralel olduğu söylenebilir. Fakat harcamalarda kredi kartının aktif olarak kullanılması nedeniyle belirlenen limitler konusunda sorunlar yaşanabilmektedir. Bu anlamda çoğu tüketici kredi kartı limitinin düşük olmasından şikâyet ederken, bir kısmı ise yüksek limitli kredi kartlarından şikâyetçi olmaktadır. Bu doğrultuda kredi kartı limitlerinin yüksek olduğunu düşünen kişiler, limitin nasıl düşürülebileceği konusunu merak etmektedir. Peki, kredi kartı limit düşürme işlemleri nasıl gerçekleştirilir?

Kredi Kartı Limit Düşürme İçin Yapılması Gerekenler

Bankalardan gelen limit artırma teklifleri başlarda cazip gelse de, bilinçli olarak yapılmayan kredi kartı harcamaları ciddi borçlanmaya neden olabilir. Katlanarak daha da büyüyen ve ödenmeyen borçlar ise kişileri ekonomik olarak çöküntüye uğratmaktadır. Yine zamanında ödenmeyen kredi kartı borçları, daha sonra gerçekleştirilecek kredi taleplerinin sonucunu da direkt olarak etkilemektedir. Bu nedenle kredi kartı kullanırken limitinin sıkıntıya neden olmayacak düzeyde olmasına özen gösterilmelidir. Eğer limit, ödenebilecek miktarın üzerindeyse düşürülebilir.  Limit düşürme için yapılması gerekenler ise oldukça basittir. İşte kredi kartınızın limitini düşürmek için yapmanız gerekenler…

Kredi Kartı Borcunuz Varsa Ödemelisiniz

Kredi kartı ödemelerinde sıkıntı çeken birçok kişi, limitini bütçesine uygun olarak düşürerek bu problemden kurtulmaktadır. Kredi kartı limit düşürme için yapılması gerekenler ise birkaç adımdan ibarettir. Bunun için tüm bankalar müşterilerine yol göstermekte ve yardımcı olmaktadır. Fakat kredi kartı limitin düşürülebilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlardan en önemlisi, kişinin kredi kartı borcunun bulunmamasıdır. Çünkü eğer kredi kartı borcu mevcutsa, bu durumda kart limitinin düşürülmesi için yapılan başvuru geri çevrilecektir.

Otomatik Limit Artırma Talimatını İptal Ettirmelisiniz

Kredi kartı limiti, müşterilerin bankalara verdikleri talimatlar doğrultusunda düzenli olarak arttırılabilmektedir. Bu nedenle eğer daha önce otomatik limit artırma talimatı verdiyseniz, kredi kartı limit düşürme işlemi için bu talimatın iptal etmesini talep etmelisiniz. Bu işlem sonrasında bankalar, müşterilerinin bilgisi ve onayı olmadığı sürece limit artırımı yapmamaktadır.

En avantajlı kredi kartı hangisi?

Eğer sizin için tanınmış yasal üst limitte boşluk varsa bankalar mutlaka limit artırımı yapmak için fırsat kollayacaktır. Bu nedenle otomatik artırım talimatı genellikle kredi kartı başvurusu esnasında imzalanan sözleşmede bulunmaktadır. Bu nedenle kart geldiği zaman varsayılan talimatı sizin iptal ettirmeniz gerekmektedir.

Bankanız ile Telefon Bankacılığı Üzerinden İletişime Geçebilirsiniz

Kredi kartınızın limitini düşürmek için bankanızın telefon bankacılığı üzerinden iletişim kurabilir, kart limitinin düşürülmesi için gerekli bilgileri verebilirsiniz. Yine dilerseniz banka şubesini ziyaret ederek dilekçe yardımı ile başvuru yapabilirsiniz. Fakat günümüzde pek çok banka, limit düşürme taleplerini telefon bankacılığı üzerinden almaktadır. Eğer telefon bankacılığı üzerinden herhangi bir işlem yapılamıyorsa, söz konusu bankanın şubesine gidilmesi önerilmektedir.

Müşterilerin limit düşürme talebi sırasında bankalar, müşterilerine tekrar düşünmeleri konusunda ısrarcı davranabilirler. Hatta bu süreç biraz uğraştırıcı dahi olabilir. Bu noktada istikrarlı davranmanız, limit düşürme işleminin bir an önce başlatılması için yardımcı olacaktır.

Tüm bunların yanında kart limitinizi yükseltme ve düşürme işlemlerinizi bütçenizi göz önünde bulundurarak yapmanız oldukça önemlidir. Bu sayede ileride yaşayacağınız maddi sorunlardan korunmuş olursunuz.

Bunların haricindeki sorularınızı forum üzerinden yöneltebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları