Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

0 225

Bankaların ve borçlanma imkanı sunan diğer tüm finans kuruluşlarının risklerini yönetebilmek amacıyla tutulan ve borçlanmayla ilgili bir çok konuyu etkileyen sisteme kredi notu a Günümüzde tüm bankacılık işlemlerini ve hatta bir operatörden taksitli telefon almayı dahi etkileyen kredi notu, KKB ve TBB kurumları tarafından kayıt altında tutulmaktadır. Kredi notunun hesaplanması sırasında bankalarda olan geçmiş ödeme düzeni, borç, kullanılan krediler gibi durumlar ile risk raporu göz önünde bulundurulmaktadır. Tüm bu faktörler dikkate alınarak belirlenen kredi notu sabit bir puan değildir. Bankalar ile olan ilişkilere göre düşebilir ya da tam tersi yükselebilir. Kredi notunun düşmesi ise kredi çekmek başta olmak üzere pek çok işlem için engel oluşturabilir. Peki, kredi notu yükseltme için neler yapılabilir?

Kredi Notu Yükseltme Yolları

Düşük kredi notunun yükseltilmesi için izlenecek önemli adımlar bulunmaktadır. Ancak bunlardan önce kredi notunun ne durumda olduğu öğrenilmelidir. Bunların yanı sıra kredi notu çok çabuk ve kolay bir şekilde düşerken yavaş yükselen bir sistemdir. Bunun için kredi notu yükseltme adımları harfiyen ve istikrarlı bir şekilde uygulanmalıdır.

Borçlarınız Varsa Tamamını Ödeyin!

Kredi notu birden bire yükselmez. Bu nedenle de yapılması gereken ilk şey mümkünse tüm borçların kapatılmasıdır. Çünkü ödemekte zorlanılan ve geciken borçlar kredi notunun düşmesine neden olacaktır. Ancak borçtan kasıt sadece kredi borcu ya da kredi kartı borcu değildir. Bunun yanında fatura borçlarının da ödenmesi gerekmektedir. Çünkü fatura ödeme alışkanlıkları da kredi notunu etkileyen faktörler arasında yer alır.

Kredi notu, borçlarınızı ödemenizin ardından hemen yükselmeyecektir. Çünkü bu puan türü bankacılık işlemlerine göre değişiklik gösterir. Tüm borçlarınızı kapatmanızın ardından doğru hamleler ile kredi notu yükseltilebilir.

Düşük Limitli Bir Kredi Kartı ve Düşük Tutarlı Kredi Alın!

Borçların ödenmesinin ardından yapılması gereken düşük limitli bir kredi kartı edinmek ve yine düşük tutarlı bir kredi almaktır. Kredi ve kredi kartı borcunu her ay düzenli olarak ödemek, kredi notu yükseltme açısından büyük avantaj sağlayacaktır. Ancak kredi notunuz bankaların size kredi ya da kredi kartı veremeyeceği kadar düşükse bu durumda bir banka hesabı açtırmalı ve tüm harcamalarınızı bu hesap üzerinden yapmalısınız. Hesap üzerinden birkaç ay düzenli ödeme yapmanız durumunda düşük limitli kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz.

Kredi Notu Banka Tarafından Yükseltilebilir mi?

Kişilerin veya şirketlerin kredi notu her bir banka tarafından değil Bankalararası Kart Merkezi tarafından tutulmakta olup bankaların yapabileceği herhangi bir müdahale mevcut değildir. Yalnızca banka şube yöneticileri kredi notu düşük olan bazı müşterilerine inisiyatif kullanarak kredi kartı veya kredi kullandırtabilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları