Nominal Ne Demek?

0 13.217

Nominal Ne Anlama Gelir?

Hemen her gün ekonomi veya finans haberleri arasında geçen bir kelimedir nominal. Genellikle tek kullanılmaz, nominal faiz, nominal değer, nominal getiri gibi kavramlarla birlikte kullanılır. Peki çeşitli kavramlarının önüne gelen bu kelimenin tek başına anlamı nedir?

Nominal kavramı sözlükte yer alan tanımıyla ekonomi dünyasında var olan anlamı arasında pek bir bağlantı yoktur. Sözlük anlamı önemli olmayan, isme dayalı olarak yazılan veya itibaren yazılmış olarak belirtilir ancak ekonomi Dünyasında ki anlamı atfedilen değer, görünen değer veya itibar edilen değer olarak karşımıza çıkmaktadır. Somutlaştırmak gerekirse 100 TL değerindeki banknotu ele alalım. Bu banknotun üzerinde yazan 100 TL onun nominal değer (face value) olarak karşılığıdır . Peki bu 100 liralık banknotun başka ne gibi karşılıkları mevcuttur? Bir ürün alırken onun alım gücü de reel değer olarak karşılığıdır. Kabaca finansal okur yazarlığımızı artırmak için bu şekilde aktarabiliriz.

100 tl değerinde banknot

 

 

 

 

 

Nominal Değer vs Reel Değer

Yukarıda ana hatlarıyla anlattığımız nominal – reel farkının teknik açıklamalarına girmekte fayda var. Nominal değeri enflasyon yani fiyat artışlarından arındırdığımızda reel değer  buluyoruz. Yine yukarıda ki 100 lira üzerinden konuyu somutlaştıralım.

Bu ay elimizde bulunan 100 lira ile 10 kilo domates alabiliyoruz, önümüzdeki ay enflasyon %25 seviyesinde olduğu için domatesin kilosu 12,5 TL oluyor. Bizim alabildiğimiz domates miktarı da 8 kilo grama düşüyor. Bu basit örnekten çıkarmamız gerekenler nelerdir?

Nominal değer her zaman sabittir, fiyat artışından, azalışından veya herhangi bir ekonomik parametrenin değişiminden etkilenmemektedir. Reel değer değişkendir ve alım gücüyle ilişkilidir.

Önüne geldiğinde hemen tüm kavramlara birebir aynı anlamı vermektedir: nominal faiz yani enflasyon etkisinden arındırılmamış faiz, nominal gelir yani enflasyon etkisinden arındırılmamış gelir. GSYİH  hesaplamasında kullanıldığında ise enflasyon dikkate alınmadan hesaplanan gayri safi yurt içi hasıla anlamında kullanılır ve karşılaştırmada sağlıklı sonuçlar vermez. Örnekleri çoğaltmak elbette mümkün ancak bu kavramın temel etkisi ve iki kavram arasındaki fark fiyat artışlarından kaynaklanmaktadır.

Bizimle iletişime geçmek için hemen altta yer alan yorum kısmını üye olmadan kullanabilirsiniz veya üye olarak forum üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları