Rekabet Kurumu Android Hakkında Kararını Verdi!

0 904

Rekabet Kurumundan Google’a Yaptırım Kararı Çıktı.

Rekabet Kurumu Yaklaşık iki yıldır devam eden soruşturmada ve daha önce Avrupa Komisyonu tarafından da yaptırım uygulanan Android mobil işletim sistemi ve bileşeni kabul edilen uygulamalar sebebiyle Google’ın hakim durumunu kötüye kullandığı tespit edildi.

Bilindiği üzere Apple tarafından üretilen İphone hariç tüm mobil cihazlarda Android işletim sistemi yaygın olarak kullanılıyor. Android işletim sisteminde ise Google’a ait Google plus, gmail, Hangout, Google mobil arama motoru varsayılan olarak yüklü geliyor ve cihazda yönetici yetkiniz olmadığı için silebilmek teknik olarak oldukça zor. Piyasa tabiri ile “rootlama” denilen korsan bir yazılım yüklemeniz gerekmekte. Bahsedilen bu işlem ise cihazınızı garanti kapsamı dışında bırakabilmektedir.

İşte bütün bu uygulamalar sebebiyle tüketici refah kaybını tespit eden Rekabet Kurumu Google’a 93.083.422 TL yaptırım uyguladı. Kararın tam metnine buradan ulaşabilirsiniz. Avrupa Komisyonu ise aynı dosyada 28 ülkede ihlal tespit ettiği için 4.5 milyar Euro yaptırım uygulamıştı. Yalnızca uygulanan yaptırım değil aynı zamanda artık Android işletim sistemli mobil cihazlarda varsayılan olarak gelen ve kullanmadığımız halde silemediğimiz uygulamalardan da kurtulacak olmak sevindirici. Rekabet Kurumu kararına karşı 15 gün içerisinde Ankara İdare Mahkemesi’ne başvurup yargı yoluna gidilmesi elbette mümkün ancak bir çok hukukçu kararın hatalı olmadığını ve münhasırlık şartı içeren bağlama uygulamaları sebebiyle Google’ın  başının Dünya’nın bir çok ülkesinde ağrıyacağını belirtiyor.

Mobil Kullanıcıda Google Daha Güçlü

Google’ın arama motorları pazarında bu denli yüksek Pazar payına sahip olmasında mobil işletim sistemi olan Android’den aldığı gücün etkisi büyük. Kullanıcılar arama motoru tercihlerinde masaüstü uygulamalarda daha fazla alternatif tarayıcılara yönelirken mobil arama motorları pazarında alternatiflere yönelmek pek mümkün olmuyordu. Bu tablonun sebebi ise mobilde cihaz donanımının masaüstüne göre daha sınırlı olması sonucu yalnızca telefona tek tarayıcı için alan ayırabilmek olarak gösteriliyor.

Hali hazırda Rekabet Kurumu shopping uygulaması hakkında da soruşturma yürütüyor. Yine shopping uygulamaları sebebiyle Avrupa Komisyonu Google’a 2.4 milyar Euro yaptırım uygulamıştı. Arama motorları pazarı yakın zaman içinde gerek mobilde gerek masa üstünde çok karışacak gibi görünüyor. Artan rekabetten sıradan kullanıcılar olarak karlı çıkmak dileğiyle.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları