Stagflasyon Nedir? Stagflasyon Krizi Ne Zaman Ortaya Çıktı?

0 1.558

Stagflasyon tanımı nedir?

Ekonomik durgunluk teknik adıyla resesyon sürecinde fiyatlar genel seviyesinin artmaya devam etmesi durumuna stagflasyon denilmektedir. Bu durumun sosyal ve ekonomik bir felakete dönüşmesine ise stagflasyon krizi adı verilmektedir.

1970’li yılların başında olası pek umulmayan en azından Keynesyen ekonomistlere göre imkansız olan ekonomik gelişmeler yaşanmaya başladı.

Üç kritik faktör olan :

  • Ekonomik durgunluk
  • Fiyat artışının sürmesi
  • İşsizlik

Beklenmedik şekilde yan yana gelmiş ve 1973 stagflasyon krizi ortaya çıkmıştır. Krizin çıkış sebebi petrol fiyatlarındaki ani artış bu patlamaya sebep olduğu için 1973 petrol krizi adı da verilmektedir. Dünya’nın en büyük üç petrol üreticisinin petrol fiyatlarına zam yapıp, taşıma maliyetlerini artırması, petrol fiyatlarında yer alan artışın diğer sektörlerdeki taşıma maliyetlerini artırması ile tüm sektörlerde fiyat artışı yani enflasyon ortaya çıkmıştır. Artan enflasyona firmalar işten personel çıkarıp maliyet azaltarak cevap vermiştir. İşsizlik ve enflasyon ise ekonomik durağanlığı doğurmuştur böylece stagflasyon tanımı hayatımıza girmiştir.

stagflasyon-ile-ilgili-merak edilenler.

 

 

 

 

 

 

 

Stagflasyon kavramı, Keynesyen ekonomistlerin savunduğu Philips Eğrisi teorisini de tarihe gömmüştür. Philips eğrisi işsizlik ve enflasyon arasından ters bir orantı olduğunu savunmaktadır. Üzerinden yıllar geçmesine ve bu büyüklükte bir krizin oluşmaması sebebiyle nasıl önleneceği veya nasıl mücadele edilebileceği konusunda oturmuş bir doktrin veya kesin bir reçete mevcut değildir. Şu an için liberal ekonomi savunucularının dahi tam bir teşhis koyamaması ve 2008 ekonomik krizine stagflasyon denilmekten ısrarla kaçınılması düşündürücüdür.

Stagflasyon Krizi Tekrar Çıkabilir Mi?

2017 yılından itibaren İran’da şu an yaşandığı ve devlet müdahalelerinin yetersiz kaldığı ekonomistlerce dile getirilmektedir. Olası bir krizde çıkış yöntemi olarak devletin kontrollü ve çıkış kaynağına yerinde müdahaleleri görülmektedir. İşsizlikle mücadele sürecinde enflasyon engellenmeli, diğer taraftan piyasalarda yaşanan durgunluklara da alternatif üretilmelidir. Ekonomiye yapılacak top yekün müdahaleler yerine sektörel müdahaleler daha başarılı olabilmektedir. 2008 yılında mortgage ile başlayan krize ABD hükümeti tarafından yapılan müdahaleler bankacılık sektörü odaklı yürütülmüştür.

Konuyla ilgili güncel tartışmalara katılmak için forum sitemizi ziyaret edebilir, ekonomi veya diğer konular ile ilgili fikir belirtebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları