Zcash nedir? Zcash özellikleri nelerdir?

0 896

Zcash nedir? Zcash market cap ne kadar?

Yapı ve özellikleri itibariyle bitcoin ile oldukça yakın bir ilişkisi olduğunu düşündüğümüz zcash nedir? İlk kripto para birimi olan bitcoinden yaklaşık 7 yıl sonra piyasaya çıkan ve tıpkı onun gibi 21 milyon adet basılan zcash, gizlilik esaslı, 1.1 milyar dolar market cap olan bir kripto para birimidir. Eğer kendi gizlilik yazılımı bulunmayan ethereum, litecoin, tron gibi coinlerle işlem yaptıysanız hareket geçmişi, blockchain  sistemi basit tabirle muhasebe defterinde herkese açık bir şekilde görüntülenebilir.

Kripto para birimleri elbette isim veya TC kimlik no gibi doğrudan bizi işaret eden bir ID (kimlik) ile değil bizim sahte isimle açtığımız hesap üzerinde tutulmaktadır. Ancak eğer vpn gibi bir cihaz kimliği gizleyen yazılım kullanmadan internete bağlanıyorsanız tespitiniz elbette kolaydır. İşte tamda bu gizlilik eksikliğini giderebilmek amacıyla, gizlilik işlevselliği eklemeye odaklanan çeşitli yeni kripto para birimleri oluşturulmuştur. Zcash’e yatırım yapmayı düşünenler için, Zcash’in özelliklerini, kripto para ekosisteminde  neler vaadettiğini inceleyeceğiz.

Zcash’in Özellikleri Nelerdir?

Kısalatması  

Zcash (zec)

Konsept Private dijital para
İşlem detayı Tarafları görebilir.
İşlem sistemi Bilinmeyen adresi, bilinmeyen  adresine, bilinmeyen miktar gönderdi.
Güncel market cap

Mayıs 2018

1.1 milyar dolar
Çıkış tarihi 01 ekim 2016
Madencilik yöntemi kurucu ödüllü madencilik

 

Zcash resmi kısaltması ZEC, kullanıcının herhangi bir hassas bilgiyi açığa çıkarmaya zorlamadan konsensus sağlayabileceği, sıfır-bilgi kanıtlama sistemini içeren kendi geliştirdiği bir teknoloji kullanıyor. Zcash isimini  sıfır-bilgiden esinlenerek “zero cash’’ düşüncesinden  alıyor. Kripto para ekosisteminde, anonim işlem yapma olanağı Zcash’de korumalı işlem olarak isimlendirilmiştir.

Diğer coinler ile gizlilik noktasında keskin bir ayrım söz konusudur. Eğer bitcoin hesap adresiniz herkese açık bir şekilde paylaşılırsa, üçüncü kişiler kaç bitcoininiz var ve şimdiye kadar yapmış olduğunuz önceki transferleri, işlemleri ve hangi hesaplar arasında yapıldığını görebilir. Elbette gizliliği önem veren kullanıcılar için büyük ölçüde anonim olarak bitcoin hesabını veya diğer kripto coin hesaplarınızı yönetebilirsiniz. Zcash tarzı dijital paralar ise bu hizmeti kendiliğinden sunmaktadır.

zcash-pazar büyüklüğü

 

 

 

Zcash Kaç Adet Üretildi?

Zcash de tıpkı Bitcoin gibi toplam 21 milyon adet toplam arzı mevcuttur. İki coin arasındaki diğer benzerlik ise consensus aşamasında proof of work (Pow) kullamalarıdır. Ancak buna ek olarak gizlilik esasının sağlamak amacıyla zk-SNARKs yapısı ile desteklenmektedir. Bu sayede  madencilik yaparak ta gelir elde etmek  mümkündür. Zcash’ın diğer coinlerden farklı kılan diğer özelliği de geliştirme ekibinin ve kar amacı gütmeyen (non profit organization) Zcash Vakfı’nın  blockchain fonu üzerinden finanse edilmesidir. Zooko Wilcox tarafından kurgulanan ve tamamıyla kendine has bir yöntemle çalışan sisteme göre: 2020’ye kadar Zcash madencilik ödülünün beşte biri,  kuruluşun  token sahiplerine  dağıtılacaktır,  bu da toplam Zcash arzın %10’unu oluşturmaktadır.

zcash-fiyat-grafiği

 

 

 

 

 

Altında yatan teknoloji aktarılmadan bir para biriminin anlaşılması olanaksızdır. Bu yüzden zk-SNARKs hakkında daha fazla detay vermek uygun olacaktır. Tamamıyla Zcash için hazırlanan ve yalnızca kendisi tarafından kullanılan bir teknolojidir, en azından şimdilik rakipsizdir. Yatırımcılarının hesap detaylarını gizli şekilde saklamalarına  ya da herkese açmalarına izin vermektedir. Gizlilik noktasında bir kripto para biriminden beklenen tüm opsiyonları sunmaktadır demek kesinlikle yanlış olmayacaktır.

Harcama anahtarı ve görüntüleme anahtarı kavramları gizliliği sağlamak için kullanılan iki önemli şifredir. Hesap sahibi bu anahtarları kullanarak gizliliğini sağlamaktadır, harcama anahtarı hesaba giriş bilgilerini oluşturmaktadır. Görüntüleme anahtarı ise ilgili olduğu hesabın hareketlerini içerisinde yer alan meblağı ve işlem yapılan adresleri izleme imkanı verir. Kendi kullanıcıları arasında şifreli mesajlaşma imkanı da sağlayan zcash, bu diyalogları da şifreli olarak iletmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları